Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Mała Liga Gimnazjalna

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt


Akademia Malucha

Realizacja projektu w roku szkolnym 2014/2015

Tematyka zajęć:

  Elementy fizyki w technice.
  Świat w mikroskopie.
  Jakie wyjątkowe dary można ofiarować Zmarłym?
  „Co kryje się za słowami”?
  Litery, obrazki – historia książek dla dzieci.
  Praktyczna strona matematyki – matematyka na co dzień.
  Elementy fizyki w technice.
  Emocje wyrażane poprzez ruch. Sztuka teatralna w oczach dziecka.
  Boże Narodzenie w Polsce. Ślady Mikołaja. Pomagamy przygotować wigilijny stół.
  Klucz do tajemnic starożytnego Egiptu.
  I ty możesz zostać muzykiem od drewienek do perkusji.
  Czy wszyscy Słowianie malują jajka na Wielkanoc?
  Lepimy z gliny.
  Skarby Ziemi.
  Warsztaty „Z jak zdrowie”.
  Eksperymenty małego Einsteina.
  Warsztaty astronomiczne „Karpackie niebo”.
  Pasje małe i duże…” Spotkanie z człowiekiem w mundurze.
  Książkowe innowacje na „Przystanku - Akademia Malucha”.
  Dlaczego samolot lata?
  Deutsch für Kinder – język niemiecki dla najmłodszych.
  Skąd się biorą pieniądze w banku? Spotkanie z pracownikiem banku.
  Dlaczego zebra ma paski?
  Dlaczego wulkany zieją ogniem?
  Pierwsza pomoc.
  Eksperymenty w domu.
  W skórze archeologa” – czyli jak wygląda codzienna praca w tym zawodzie.
  Ja -  mały odkrywca.

   W ramach  Akademii Malucha do tej pory zorganizowane zostały następujące zajęcia:
 - z fizyki pt. Elementy fizyki w technice – przygotowane przez p. R. Prajsnara,
 - z astronomii w Obserwatorium Astronomicznym w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle,
 - z biologii pt. Świat w mikroskopie – prowadzone przez p. B. Kucharczyk,
 - z religii pt. Jakie wyjątkowe dary można ofiarować Zmarłym? - prowadzone przez p. I. Szczerbę we współpracy z p. B. Wątrobą
 i p. El. Skubą.Zajęcia z biologii prowadzone przez panią Bernardę Kucharczyk zaznajomiły dzieci z podstawami obsługi mikroskopu i sposobem jego wykorzystania.

Zajęcia z religii, przed Uroczystością Wszystkich Świętych, prowadzone były przez p. Iwonę Szczerbę. Pokazały one dzieciom,  „Jakie wyjątkowe dary można ofiarować zmarłym, oprócz modlitwy i kwiatów". Dzieci  z pomocą p. I.Szczerby, p. B. Wątroby i p. El. Skuby wykonywały wianki na groby bliskich zmarłych, a przede wszystkim na grób Nieznanego Żołnierza. Zajęcia ukazały dzieciom chrześcijański sens życia z perspektywy życia wiecznego z Bogiem.

Rodzinne pamiątki

Rodzina powszechnie uważana jest za skarb i najbardziej wartościową rzecz jaka może przydarzyć nam się w życiu. Posiadanie rodziny jest czymś wyjątkowym, niekiedy doceniamy ją dopiero wówczas, gdy widzimy samotność innych ludzi lub kiedy nam zabraknie bliskich osób. Często żałujemy, że za mało, za rzadko widywaliśmy się z krewnymi, zarzucamy sobie brak czasu i chęci do przebywania w gronie rodziny. W takich przypadkach, często przeszukujemy stare szafy lub odświeżamy wspomnienia w poszukiwaniu pamiątek rodzinnych. Pamiątkę po krewnych może stanowić niemalże wszystko, co nam te osoby przypomina. Najdoskonalszą pamiątką są zdjęcia, przypominają nam jak wyglądała dana osoba lub też czym się zajmowała oraz jak miło spędzaliśmy z nią czas. Ponadto do pamiątek możemy zaliczyć rzeczy, które należały do członka rodziny i nam się z nim kojarzą. Pamiątki to rzeczy wyjątkowe i dla każdego inna rzecz może nią się stać. Rodzinne pamiątki stawiamy na półkach, oprawiamy w ramki lub chowamy głęboko i wyciągamy w chwilach słabości, tęsknoty lub zadumy.                                        

Na jednych z listopadowych  zajęć Akademii Malucha uczniowie wykonywali ozdobne ramki na zdjęcia. Wykonanie ich kosztowało ich dużo pracy i cierpliwości, ale efekty były zaskakujące i warto było się trochę pomęczyć, żeby uzyskać taki rezultat. (B. Wątroba)

Warsztaty ceramiczne

Dnia 28. 11. 2014 r. uczniowie w ramach Akademii Malucha uczestniczyli w warsztatach ceramicznych zorganizowanych na terenie Karpackiej Troi w Trzcinicy. Celem zajęć  było zapoznanie z historią wytwórczości ceramicznej, zaznajomienie uczestników z podstawowymi technikami lepienia i zdobienia oraz z poszczególnymi formami naczyń (ze szczególnym uwzględnieniem ceramiki wytwarzanej przez grupę pleszowską kultury mierzanowickiej, ludność kultury Otomani-Füzesabony oraz Słowian). Aktywna forma zajęć dała dzieciom możliwość lepszego przyswojenia przekazywanych równocześnie informacji historycznych oraz bezpośredniego zetknięcia się z warsztatem pracy garncarzy sprzed setek, a nawet kilku tysięcy lat. Powstałe w czasie zajęć naczynia  pozostawiano do wypalenia w piecu ceramicznym. (B. Wątroba)

Bezkształtne kawałki gliny to materiał, który za dotknięciem dziecięcych dłoni, niczym jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ożył jako smoki, dinozaury, psy lub koty.

Zajęcia plastyczne

5 grudnia uczniowie spotkali się na zajęciach artystycznych, które prowadziła pani Irena Gorczyca. Pani instruktor pokazała dzieciom, jak z kolorowych kół wyczarować przestrzenną choinkę z zastosowaniem techniki origami. Składanie i łączenie  papierowych elementów wymaga niezwykłej cierpliwości i precyzji. Warto jednak włożyć w pracę wysiłek, by później cieszyć oczy wyjątkowym drzewkiem.

Zajęcia ornitologiczne

12 grudnia uczestnicy Akademii Malucha  brali udział w zajęciach ornitologicznych prowadzonych  przez instruktorów Młodzieżowego Domu Kultury:  panią Katarzynę Dedo i Sławomira Czyżowicza -  ornitologa i pracownika Nadleśnictwa Kołaczyce. Podczas zajęć prowadzonych w niezwykle ciekawy i interesujący  sposób uczniowie poznawali ptasie życie oraz  różnorakie ciekawostki  na temat gatunków ptaków, które  mogą spotkać w swoim najbliższym otoczeniu. Prowadzący pokazali uczniom również jak  dobrze przygotować się do prowadzenia obserwacji ornitologicznej. Uczniowie byli bardzo aktywni podczas zajęć, zadawali mnóstwo pytań i wyrazili chęć wzięcia udziału w obozie ornitologicznym , który będzie miał miejsce wczesną wiosną w Myscowej. /E. Stopa/


„Sztuka teatralna w oczach dziecka”

16 stycznia 2015r. 12-osobowa grupa niezwykle aktywnych i żywiołowych uczniów klas I – III  rozpoznawała i rozwijała swoje możliwości aktorskie, wcielając się w różne role podczas zajęć pt. „Sztuka teatralna w oczach dziecka”. Pełni ekspresji, pomysłowi i ciekawi wszystkiego milusińscy wybierali się w wirtualną podróż, przechodzili po wiszącym moście, rozpoznawali zawody dorosłych, uczyli się wierszyka i ćwiczyli nieco dykcję. Za zaangażowanie absolutnie każdy  zasłużył na słodki upominek i specjalne zaświadczenie o uczestnictwie w zajęciach.
Na spotkanie udało się zaprosić jedną z mam, która nie tylko obserwowała, ale i chętnie brała udział we wszystkich ćwiczeniach. BRAWO!!! (A. Barzyk)

27 lutego odbyły się kolejne zajęcia w ramach Akademii Malucha, w których uczestniczyło 18 uczniów klas I – III. Tym razem najmłodsi mieli okazję poznać ciekawostki o  krajach niemieckojęzycznych, dowiedzieć się co nieco o znanych postaciach, ciekawych miejscach i wydarzeniach, które kojarzą się z Niemcami, Austrią i Szwajcarią. Ponadto uczestniczyli w ciekawych zabawach językowych, nauczyli się liczyć do 12, pozdrawiać w języku niemieckim i śpiewać piosenkę „Guten Morgen, Guten Tag”. Na koniec każdy uczestnik zajęć otrzymał słodką niespodziankę z pożegnaniem w języku niemieckim. / E. Stopa/

 

Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022