Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

  Rekrutacja

 Oferta edukacyjna

  Grupa Biedronek

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Mała Liga Gimnazjalna

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 

 

AKTUALNOŚCI

VII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy "LUBIĘ CZYTAĆ"

8 marca uczennice naszej szkoły z klasy III wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Czyteliczym "Lubię czytać", który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Opaciu. Celem konkursu było włączenie się do obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości Polski poprzez zapoznanie się z wybranymi podaniami i legendami polskimi ze zbioru "Klechdy domowe". Pierwszy etap odbył się w szkole i miał wyłonić spośród chętnych uczniów trzech uczestników kolejnego etapu. Były to uczennice klasy III - Martyna Alibożek, Kinga Gwoździańska i Katarzyna Jędryczka. Konkurs w Opaciu przebiegał niezwykle uroczyście. Uczestnicy losowali swoje miejsca pracy oraz kody, jakimi podpisywali prace. Wiedza dzieci stała na bardzo wysokim poziomie i komisja musiała przeprowadzić aż cztery części konkursowe, żeby wyłonić zwycięzców. Uczennice naszej szkoły - Martyna Alibożek i Katarzyna Jędryczka zajęły III miejsce ex aequo. Serdecznie gratulujemy!

UWAGA!
Rekrutacja  do oddziału przedszkolnego i klasy I
Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Trzcinicy

na rok szkolny 2018/2019

KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ
zestaw przykładowych pytań do pobrania tutaj

Bal Malucha

W sobotę, 27 stycznia odbył się w naszej szkole Bal Malucha, w którym wzięły udział przedszkolaki, najmłodsi uczniowie z klas I - III oraz wszystkie chętne dzieci wraz z rodzicami. Na uczestników zabawy czekało szereg atrakcji. Imprezę prowadziły dwie animatorki z firmy "Animaniak", które przebrane w stroje klaunów zachęcały wszystkich do zabaw, pląsów i konkursów. Wiele radości sprawił uczestnikom pokaz modelowania balonów. Dzieci otrzymywały w prezencie nadmuchiwane i zakręcane w ekspresowym tempie cudeńka oraz dyplom uczestnika zabawy. Dla najmłodszych były przygotowane kąciki tematyczne, gdzie mogli pobawić się kreatywnie zgromadzonymi tam elementami piankowymi i megaklockami lub pomalować kolorowanki. Chętne dzieci mogły wraz z rodzicami odwiedzić sale przedszkolne, obejrzeć bajkę i miło spędzić czas w kącikach zabawy. Pracownice Medyczno - Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle wyczarowywały wspaniałe wzory na dziecięcych buziach, a uczennice przebrane za postacie bajkowe częstowały gości słodyczami i pączkami. . Można było również korzystać ze słodkiego bufetu. Na koniec odbył się pokaz baniek mydlanych. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu balu. Ewa Stopa

Dzień Babci i Dziadzia

25 stycznia młodsza grupa gościła w przedszkolu kochane babcie i drogich dziadków z okazji Ich wyjątkowego święta. Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny, w którym poprzez piosenki, taniec i wierszyki wyrazili swoje gorące uczucia przybyłym babciom i dziadkom. Po występie dzieci złożyły kochanym gościom życzenia i wręczyły upominki. Babcie otrzymały piękne kwiaty i czerwone serca z dedykacją, a Dziadkowie gustowne słoneczka. Był to wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. (E. Stopa)

 

Spotkanie z policjantem

W ramach akcji "Bezpieczne ferie" do szkoły przybył pracownik policji, aby porozmawiać z uczniami na temat zagrożeń i niebezpieczeństw wiążących się z zimowym wypoczynkiem. Poprzez takie spotkania chcemy uświadomić podopiecznym, jakie sytuacje mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu, jak bezpiecznie uprawiać sporty zimowe. Dzieci miały okazję wypowiedzieć się na temat swoich doświadczeń oraz zadać pytania i poruszyć nurtujące je problemy.

Przedstawienia "Zapałki w opałach" oraz "Jaskiniowcy"

25 stycznia uczniowie pojechali do Zespołu Szkół nr 1 w Osobnicy, gdzie mieli okazję obejrzeć spektakle o tematyce ekologicznej. Dla młodszych dzieci przeznaczone było przedstawienie "Zabawki w opałach". Zabawki - robot Robi i lalka Basia zostały wyrzucone do piwnicy, są już niepotrzebne i mają być spalone. Od strasznego losu może ich uratować tylko stara pajęczyca - Janeczka. Spektakl miał bardzo atrakcyjną formę oraz bezdyskusyjną wartość edukacyjną. Dzieci brały w nim czynny udział, odpowiadały na pytania, rozwiązywały łamigłówki. Wspólnie z aktorami segregowały odpady. Celem sztuki było uzmysłowienie widzom, jakie skutki niesie spalanie w piecach śmieci, co to jest smog i niska emisja. Atutami przedstawienia były: ciekawa scenografia, dobra gra aktorska, muzyka i humor.

Wieczór kolęd

17 stycznia uczniowie naszej szkoły przygotowali dla społeczności lokalnej występ artystyczny pod hasłem "Z kolędą w tle". Na program artystyczny składały się popularne kolędy i pastorałki, jak i mniej znane utwory o tematyce świątecznej. Popisy rozpoczęli najmłodsi z grup przedszkolnych, którzy oprócz piosenek zaprezentowali układy taneczne z rekwizytami. Starsi uczniowie uczęszczający do szkoły muzycznej mieli szansę pochwalić się swoimi umiejętnościami gry na wybranych instrumentach. Uczniowie klasy IV przebrani za grupę kolędniczą zaprezentowali wiązankę kolęd i ludowych życzeń świątecznych. Pod koniec wieczoru wystąpili laureaci Szkolnego Konkursu Kolęd. Galeria zdjęć >>>

Apel z okazji świąt Bożego Narodzenia

Warsztaty plastyczne w Bibliotece Gminnej/filia w Trzcinicy

15 grudnia uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach plastycznych, które przygotowała dla nich pani A. Jeleń. Tematem spotkania były ozdoby świąteczne oraz kartki. Dzieci najpierw wykonały świętego  Mikołaja - skladankę origami. Figurka, którą można zawiesić na choince, będzie wyglądała bardzo efektownie dzięki użyciu pięknego błyszczącego papieru. Dużej dozy kreatywności wymagały kartki świąteczne zrobione w technice 3D. Efekt trójwymiarowości uzyskano poprzez kilkukrotne złożenie kartonu w harmonijkę oraz  wycięcie jednej z krawędzi w zygzaki lub fale, co imitowało krajobraz górski. Uczniowie doklejali na kartkach elementy z papieru kolorowego lub gotowe drewniane. Mogli także uzupełniać kompozycję, rysując kredkami. W efekcie powstały piękne prace, a zajęcia dostarczyły uczestnikom wiele radości i satysfakcji.

Świąteczne spotkanie w Zespole Szkół SASR w Trzcinicy

 14 grudnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wraz z wychowawcami gościli w Zespole Szkół SASR w Trzcinicy. Oprócz uczniów naszej szkoły zaproszono także dzieci ze szkoły w Opaciu. Młodzież przebrana w świąteczne stroje powitała nas w świątecznie udekorowanej sali. Pomocnice Mikołaja przeprowadziły na rozgrzewkę quiz sprawdzający znajomość zwyczajów i tradycji świątecznych. Prawidłowe odpowiedzi nagradzano słodyczami, rozdawanymi przez aniołków. Później  przedstawiono dzieciom prezentację na temat zdrowego odżywiania i znaczenia witamin w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu organizmu. Po tej dawce wiedzy nastąpiły konkurencje praktyczne. Wyznaczone zespoły z poszczególnych szkół miały skonstruować ze zgromadzonych warzyw przedziwne stworki. Pozostałe dzieci uczestniczyły w konkurencjach sportowych - celowaniu kulkami do mikołajowego worka i wyścigach w podawaniu ziemniaka w rzędach. Nie zabrakło też sprawdzianu dla dorosłych, każda z wychowawczyń obierała ziemniaki na czas. Największą wprawą wykazała się pani B. Wątroba z Trzcinicy. Na zakończenie wysłuchaliśmy krótkiego koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów szkoły średniej. Wspaniałą niespodzianką były paczuszki z pachnącymi lukrowanymi pierniczkami oraz stroiki świąteczne, które otrzymaliśmy od organizatorów spotkania.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji, gronu pedagogicznemu i młodzieży z Zespoły Szkół w Trzcinicy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tej świątecznej uroczystości.

Spotkanie ze świętym Mikołajem

5 grudnia w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Trzcinicy odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem. Wzięły w nim udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie edukacji wczesnoszkolnej. Już od rana można było zaobserwować niecierpliwe wyczekiwanie, najmłodsi mieli dużą trudność, żeby skupić się na zajęciach. Około dziewiątej dało się słyszeć brzęczenie dzwoneczków, które obwieszczały przybycie dobrotliwego gościa. Tradycją już jest, że świętego Mikołaja przywożą strażacy swoim czerwonym wozem, poza tym ktoś przecież musi pomóc dźwigać ciężkie kosze ze słodyczami i prezentami.
     Spotkanie odbyło się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, nie zabrakło tutaj galerii prac uczniów przedstawiającej Mikołaja i jego pomocników. Duże wrażenie na gościach wywarł widok dzieci ubranych na czerwono i w mikołajowych czapkach na głowie.  Pani dyrektor Dorota Biel powitała przybyłych gości, wyrażając w imieniu najmłodszej społeczności szkolnej radość i wdzięczność. Przedszkolaki i uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wystąpili z przygotowanym programem, na który składały się wierszyki i piosenki. W czasie występu pomocnicy Mikołaja – śnieżynka i diabełek częstowali dzieci słodyczami.
    I wreszcie nastąpiła ta długo wyczekiwana chwila rozdawania prezentów. Każde dziecko otrzymało piękną maskotkę oraz worek łakoci, przy tej okazji mogło też chwilkę porozmawiać z Mikołajem lub przysiąść na jego gościnnych kolanach. Na koniec przedszkolaki na znak wdzięczności wręczyły symboliczne świąteczne stroiki a wszyscy chóralnie podziękowali przybyłym gościom, poprosili też o spotkanie w przyszłym roku.
    Pani dyrektor wraz z gronem pedagogicznym składa serdeczne podziękowania  panu Jackowi Gromkowi - Pezesowi Zarządu Firmy ELGROM, który  ofiarował  pluszowe  zabawki, panu Michałowi Fałatowi - Prezesowi Fundacji "Skarby Narodu" oraz pani Bogumile Stańczak – dyrektor Fundacji  za przekazanie  słodyczy, pozyskanie sponsora maskotek  i  już po raz drugi przybycie do naszej szkoły i obdarowanie wychowanków  tak  wspaniałymi prezentami.  Dziękujemy również pani Marii Kozłeckiej - Prezes Stowarzyszenia Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej,  inicjatorce i pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia oraz panu Jerzemu Urbanikowi - Prezesowi Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy  i członkom OSP Trzcinica za pomoc w zorganizowaniu tej pięknej  uroczystości. Cieszymy się, że wokół nas są tak wspaniali ludzie, którym nie jest obojętny los innych. Galeria zdjęć >>>

Andrzejki

29 listopada odbyła się w szkole zabawa andrzejkowa. Wczesnym popołudniem bawili się najmłodsi - dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I - III. Od godziny 16.00 do 20.00  na dyskotece tańczyli starsi uczniowie. Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za przygotowanie poczęstunku.

 

Spotkanie przedszkolaków z panią dietetyk

   23 listopada odwiedziła nasze przedszkole pani dietetyk Klaudia Słota z gabinetu dietetycznego Bonne Sante w Jaśle i przeprowadziła ciekawe zajęcia na temat zdrowego żywienia. Na początku spotkania dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się dietetyk. Następnie miały okazję dowiedzieć się o  piramidzie żywieniowej, czyli graficznym przedstawieniu wszystkich grup produktów, które powinny znaleźć się w jadłospisie każdego przedszkolaka. Dzieci z dużą uwagą i zaciekawieniem słuchały i odpowiadały na zadawane im pytania. Po części teorii przyszedł również czas na zabawę. Zadaniem dzieci było pogrupowanie produktów na zdrowe i niezdrowe. Chętne przedszkolaki wybierały produkt oraz wkładały go do odpowiedniego koszyka - z wesołą albo smutną buźką.

PAMIĘTAJMY DRODZY RODZICE!
   Właściwe nawyki żywieniowe należy wprowadzać już od najmłodszych lat. W tym wieku bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin, minerałów, pełnowartościowego białka, a także produktów zbożowych, będących najlepszym źródłem węglowodanów. Należy również zwrócić uwagę na urozmaicenie jadłospisu dziecka oraz odpowiednią ilość i regularność posiłków. To co jedzą przedszkolaki zależy przede wszystkim od dorosłych, którzy są najlepszym przykładem dla swoich pociech. (Ewa Stopa)

Święto Odzyskania Niepodległości

W  Krainie Bajtów

8 listopada uczniowie klas III - VI obejrzeli spektakl teatralny "W Krainie Bajtów". Była to satyryczna opowieść o dziecku, które większość wolnego czasu spędza przed monitorem komputera lub ekranem telewizora. Aż pewnego dnia budzi się w wirtualnym świecie, zaludnionym przez wrogo nastawione postacie: Złodzieja Czasu, Wirusy, Sieciowego Potwora. Na dodatek chłopiec czuje, że powoli staje się robotem, traci więzi z najbliższymi. Przestraszony tym odkryciem postanawia nauczyć się wykorzystywać nowe media z pożytkiem, krytycznie podchodzić do wzorców osobowych propagowanych w grach komputerowych oraz unikać pułapek stwarzanych przez internet.
Przedstawienie miało przede wszystkim charakter profilaktyczny i edukacyjny. Po jego zakończeniu odbyła się rozmowa z dziećmi.

 

Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022