Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 

 

"Noc bajek" (23. 01/24. 01)

 

Podczas ferii zimowych  W Zespole Szkół w Trzcinicy zorganizowana została  szalona „Noc bajek”, w której wzięło udział 38 uczniów klas III, IV, V, VI.  Mali i nieco starsi uczniowie  z radością uczestniczyli w zorganizowanych grach, zabawach, konkursach, wspólnym oglądaniu filmów i czytaniu.  Na początku uczestnicy „nocówki” zawiązali „kłębek przyjaźni” i zapoznali się z obowiązującym podczas imprezy kontraktem. Rozłożone wcześniej materace, karimaty i śpiwory umożliwiały wygodne uczestnictwo w „bajkowym maratonie”.  Uczniowie brali udział w klasowych potyczkach literackich ( na zwycięską klasę czekał czek ufundowany przez SU), zawodach sportowych, wspólnym oglądaniu bajek i filmów, wspólnym czytaniu bajek i fragmentów opowiadań o niesfornym „Mikołajku”. Był też śpiew i taniec.  Uczniowie śpiewali nocne karaoke, a po północy sala gimnastyczna zamieniła się w salę dyskotekową. Była nauka ciekawych układów tanecznych, aerobik, tańce towarzyskie i dyskotekowe. Każde dziecko mogło samo zadecydować,  kiedy położy się spać, wystarczyło głowę przytulić do poduszki i zasnąć. Dla niektórych małych imprezowiczów była to pierwsza noc spędzona poza domem i znakomite przygotowanie do rozłąki związanej ze zbliżającymi się wycieczkami szkolnymi oraz wyjazdami wakacyjnymi bez udziału rodziców. Grupa uczniów przygotowała w jadalni pyszną kolację,  a około godziny 3.00 wszyscy pełni wrażeń i wcale nie zmęczeni poszli spać.  Po krótkiej nocy uczestników czekała pobudka o 7.30, aerobik, wspólne śniadanie i zabawy literackie do godziny 9.00. Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu wszyscy otrzymali dyplom uczestnictwa i upominek ufundowany przez „Grupę Lotos” . Opiekunkami i organizatorkami nocnego spotkania z bajką i literaturą były panie:  Ewa Stopa, Danuta Niemiec, Agnieszka Dryja, Zofia Klęba i Barbara Halik.   (E. Stopa)

 

 

"Z kolędą w tle"

 

W czasie ferii, 22 stycznia w szkole został zorganizowany wieczór kolęd. Mury naszej szkoły odwiedzili bardzo licznie mieszkańcy Trzcinicy. Rodzice oraz dziadkowie mogli podziwiać występy uzdolnionych wykonawców. W programie wieczoru znalazły się tradycyjne kolędy, popularne i mniej znane pastorałki. Część tych utworów była wykonywana na instrumentach muzycznych. Ponieważ uroczystość zbiegła się w czasie ze świętem najdroższych babć i dziadków, najmłodsi przygotowali niespodzianki także dla nich. Dzieci z oddziału przedszkolnego wdzięcznie zaprezentowały wiązankę piosenek, a uczniowie klasy III przedstawili inscenizację pt. "O Klaruni koronczarce i zimowych wróżkach". Na koniec widzowie obejrzeli przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek poszukuje księcia". Sztuka w humorystyczny sposób łączyła wątki wielu znanych bajek i oczywiście kończyła się szczęśliwie. Specjalnym gościem wieczoru była kapela "Trzcinicoki". Podczas ich pięknego muzykowania można było przyłączyć się i śpiewać kolędy. Mamy uczniów klas IV - VI prowadziły bufet, gdzie chętnie kupowano przepyszne ciasto, słodycze, zimne i ciepłe napoje. Wieczór należy uznać za bardzo udany. Uczestnicy przepełnieni wzruszeniem i radością wracali do domów w tę mroźną styczniową noc.

 

Spotkanie z historią czyli obozowe realia  z  Jasielszczyzny.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Filia GBP w Trzcinicy oraz Zespół Szkół w Trzcinicy   byli organizatorami  spotkania autorskiego  z  Zofią Macek – pisarką, poetką, historykiem-regionalistą.  Spotkanie odbyło się  16 stycznia, a wzięli w nim udział uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Trzcinicy. Tematyka tej niecodziennej lekcji  skupiła się na ostatniej książce autorki pt. „Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach”, która poświęcona jest historii tamtejszego obozu zagłady. Wystąpienie gościa  poprzedziło krótkie wprowadzenie, wraz z recytacją wierszy W. Szymborskiej i W. Broniewskiego, przygotowane przez pracowników biblioteki. Młodzież miała także możliwość obejrzenia multimedialnej prezentacji związanej z historią obozu przygotowanej przez Zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej działający przy GBP.
Zofia Macek jest autorką wielu prac historycznych opisujących dzieje gminy Jasło i wsi Szebnie. Materiały do nowej popularno - naukowej publikacji zbierała od wielu lat, gromadząc dokumenty, rozmawiając z byłymi więźniami i osobami, które pamiętają te okrutne czasy. W opracowaniu znalazły się wspomnienia Polaków i Żydów, relacje świadków, żyjących i zmarłych, którzy okazali się bezcennym informatorium.  Na szczególną uwagę zasługują   wykorzystane  materiały zgromadzone w Archiwum IPN w Rzeszowie, a także liczne fotografie i dokumenty pozyskane z  wielu  źródeł. Młodzi uczestnicy  z niezwykłą uwagą wsłuchiwali się w słowa  autorki. Była to dla nich niezapomniana lekcja historii.  Lekcja nierzadko szokujących  realiów, które na długo pozostaną  w  pamięci. Autorka kończąc swoje wystąpienie przytoczyła  słowa J. Piłsudskiego „Ten, kto nie szanuje  i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawa do przyszłości.” Co stało się doskonałą puentą  tego  niecodziennego  spotkania. Książka ukazała się drukiem we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach w ramach działalności Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. Można ją wypożyczyć w GBP i we wszystkich filiach na terenie gminy Jasło. (A. Jeleń)


Zabawa choinkowa

Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają okazji, aby się zabawić. Świetną ku temu sposobnością jest zabawa choinkowa. W środę 15 stycznia najmłodsi mogli się wyhasać do woli przy muzyce i wesołych pląsach. Kolejnego dnia na parkiecie szaleli gimnazjaliści. Rada Rodziców przygotowała dla uczniów paczki ze słodyczami oraz ciepłą pizzę, która pozwoliła odzyskać siły po szalonych tańcach.

Powrót

 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022