Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 

 

Wizyta Księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego

    W poniedziałek 31 marca 2014r. odwiedził nas Ksiądz Biskup Edward Białogłowski. Od rana w szkole dało się zauważyć niecodzienne poruszenie. Wszystkim bardzo zależało, aby przyjąć naszego Gościa w sposób wyjątkowy.
   Tuż przed godz. 10.00, pięknie udekorowaną salę gimnastyczną zapełniła brać szkolna i z niecierpliwością wyczekiwała Jego Ekscelencji. Ksiądz Biskup przybył w towarzystwie ks. dziekana E. Królika, ks. proboszcza S. Bałuckiego oraz p. J. Żurowskiego, sołtysa Trzcinicy i p. K. Kwilosz, przewodniczącej Rady Rodziców.
    Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, zgłoszeniu raportu przez przewodniczącego SU  D. Czempiela, odśpiewaniu hymnu szkoły, głos zabrała pani dyrektor Dorota Biel, która uroczyście powitała Księdza Biskupa. W swoim przemówieniu pani dyrektor wyraziła ogromną wdzięczność za możliwość spotkania. Przedstawiła krótki rys historyczny szkoły, podkreśliła jej działalność, współpracę ze środowiskiem lokalnym oraz wymieniła największe sukcesy uczniów. Złożyła również w imieniu społeczności szkolnej serdeczne życzenia Księdzu  Biskupowi i poprosiła o modlitwę w naszej intencji.
   Następnie młodzież zaprezentowała program artystyczny, poświęcony błogosławionemu Janowi Pawłowi II, zawierający poruszające teksty oraz scenki z życia codziennego, będące ilustracją kondycji współczesnego człowieka. Gimnazjalistów wspomagała para najmłodszych uczniów szkoły podstawowej – Wiktor z kl. I i Zuzia z kl. 3. Przepięknym akcentem zaznaczył się również chór szkolny. Występ zakończyła nietypowa rozmowa Jonasza z Bogiem, opatrzona komentarzem lektora.
    Poproszony o przemówienie, Ksiądz Biskup najpierw podziękował pani dyrektor za serdeczne przyjęcie, a uczniom za piękne przedstawienie, które nazwał misterium. Ksiądz Biskup wspomniał o dwóch wielkich Papieżach – Janie Pawle II i Janie XXIII. Podkreślił ich oddanie  i przede wszystkim  służbę. Odniósł się również w kilku zdaniach do naszego patrona, Jana Kantego. Mówił o Jego cnotach, głównie pracowitości i uczciwości. Ksiądz Biskup ofiarował na pamiątkę wszystkim uczniom i nauczycielom obrazki, zaś pani dyrektor wręczył przepiękny kalendarz ze zdjęciami Jana Pawła II z różnych okresów Jego Pontyfikatu, po czym pomodlił się za całą społeczność szkolną, za zmarłych nauczycieli i uczniów i udzielił swojego błogosławieństwa. Zanim Dostojny Gość udał się na krótkie spotkanie z nauczycielami, dokonał wpisu do kroniki szkolnej.
   To trwające zaledwie półtorej godziny spotkanie pozwoliło wyciszyć się, ale i też pod wpływem wysłuchanych słów zastanowić się nad swoim zachowaniem, życiowymi wyborami i wyznawanymi wartościami. (A. Barzyk)Obejrzyj galerię zdjęć:  >>>

Sukcesy uczennic gimnazjum  w  Konkursie ,,Zostań Poliglotą" 2014

  27 marca w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami  Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle odbyła 9-ta edycja konkursu językowego „Zostań Poliglotą” pod Patronatem Burmistrza Miasta Jasła. Konkurs kierowany jest do uczniów klas drugich gimnazjum, i jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Dwanaście  drużyn reprezentowało szkoły z Jasła i powiatu jasielskiego. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali testy z j. niemieckiego i j. angielskiego, które pozwoliły wyłonić 6 najlepszych  drużyn. W  drugiej części - ustnej uczniowie  opisywali wylosowane piktogramy oraz odpowiadali na pytania komisji konkursowej. Aleksandra Jarecka  i Matylda Kosiek – uczennice drugiej klasy gimnazjum zdobyły III miejsce, po Gimnazjum Nr 4 i Gimnazjum Nr 1 w Jaśle.
   Aleksandra Jarecka i Matylda Kosiek
brały również udział w konkursie języka niemieckiego organizowanym przez KO w Rzeszowie i zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego, a ich młodsza koleżanka Patrycja Zbylut – uczennica kl. VI została finalistką konkursu języka niemieckiego organizowane przez KO i adresowanego dla uczniów szkół podstawowych w województwie podkarpackim. 
(E. Stopa)

Rekolekcje

  W dniach 25, 26, 27 marca odbyły się rekolekcje szkolne prowadzone przez ks. Tomasza Dziedzica z Czech. Nauki rekolekcyjne odbywały się w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Trzcinicy. W czasie tych  trzech dni towarzyszyły nam przywiezione przez księdza Tomasza relikwie błogosławionego Jana Pawła II. Centrum każdego dnia była Eucharystia. Tematem tegorocznych rekolekcji było pytanie: „Dokąd idę?” Ksiądz rekolekcjonista  głosił, że w swoim życiu potrzebujemy trzech rzeczy: ,,Szukać Jezusa”, ,,Kochać Go”, ,,Dawać Mu życiem świadectwo”. Mówił także o grzechach, które oddalają  nas  od Boga  oraz o cnotach, które do Niego zbliżają .W trzecim dniu rekolekcji odbyła się Droga Krzyżowa oraz uroczysta procesja, podczas której młodzież niosła relikwie bł. Jana Pawła II. Tegoroczne rekolekcje były dla wszystkich czasem szczególnej zadumy i refleksji.

"Noc filmowa"

   Z 21 na 22 marca odbyła się ,, Noc filmowa”, czyli krótko mówiąc, impreza ze wstępem tyko dla gimnazjalistów. Organizatorem przedsięwzięcia był Samorząd Uczniowski wspierany przez panią Magdalenę Sypień. Na początku niektórzy byli sceptycznie nastawieni, nie tyle do samego pomysłu, co do faktu, że będziemy musieli spędzić całą noc w szkole. Potem jednak, po rozważeniu wszystkich za i przeciw, zaczęli pałać entuzjazmem. I tak zaczęły się podniosłe dyskusje, w których brali udział  fanatycy sztuki filmowej, jak i amatorzy, którzy tak, od niechcenia, oglądną jeden film na rok. Rozmowy dotyczyły, m.in. wyboru odpowiedniego stroju na wieczór, czy kulinarnego menu. Niektórzy posuwali się jeszcze dalej i chcieli za wszelką cenę dowiedzieć się, jakie produkcje będą prezentowane. W końcu, po wielu dniach niecierpliwego oczekiwania nadszedł piątek. Wszyscy punktualnie  o godzinie 2000 znaleźli się w szkole, obładowani tak, jakby to miała być dziesięciodniowa wycieczka w Alpy. W sprawie ubioru: część osób postawiła na ,,klasyczną elegancję”, a inni wybrali coś bardziej „na luzie”. Wartę na zmianę miały pełnić : panie Magdalena Sypień, Bernarda Kucharczyk, Iwona Szczerba, Bernarda Berkowicz oraz pani Małgorzta Zachora i pan Piotr Wojdyła, który dzielnie pilnował, by nikt nie wtargnął na szkolne podwórko. Jeszcze tylko szybkie załatwienie formalności, znalezienie najdogodniejszego miejsca, wymiana ciętych komentarzy i można zaczynać.
   Ostatecznie rozpoczęliśmy projekcję od filmu ,,Mój przyjaciel Hachiko”. Kinomani oglądali dzielnie, starając się nie uronić ani jednej łzy. Około. godziny 2300 pani Magdalena Sypień zarządziła odrobinę dłuższą przerwę na przyrządzenie jakiegoś posiłku. W tym panującym chwilowo gwarze dało się słyszeć opinie odnośnie oglądanego filmu typu: ,,Wcale nie był taki smutny``, albo ,,Płakałaś? Ja też. Piąteczka”. Każdy bardzo dobrze przygotował się do możliwości przyrządzenia czegoś w kuchni. Wyspecjalizowani kucharze (kl. III gimnazjum) zaczęli smażyć frytki, kiedy to kl.I gim. próbowała się zmierzyć z kisielem wiśniowym. Kiedy już wszyscy byli najedzeni, wróciliśmy do sali. Podczas tej nietypowej nocy zobaczyliśmy takie filmy jak: ,,Mój przyjaciel Hachiko", ,,Szybcy i wściekli 6", ,,Zambezia", ,,Nietykalni", ,,Obecność".
   O godzinie 645 oficjalnie zakończyła się ,,Noc filmowa”. Cała impreza spotkała się z ogólną aprobatą. Była to odskocznia od rutynowego dnia w szkole. Każdy miał do wyboru dwie opcje - oglądać wytrwale lub uciąć sobie krótką drzemkę. Było to więc uczniom na rękę, ponieważ nikt nie ganił za przesiedzenie całej nocy, ani za jej przespanie. Wyjątkowa atmosfera powstała podczas ,,Nocy filmowej” panowała jeszcze przez dłuższy czas. Z niecierpliwością czekamy na powtórkę. (A. Faryj uczennica kl. I gim.)

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

  20 marca 2013 r. w Zespole Szkół w Trzcinicy miała miejsce uroczystość pasowania uczniów klasy I szkoły podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej. Na początku panie bibliotekarki zapoznały małych gości  z informacjami dotyczącymi biblioteki m.in. zasadami jej funkcjonowania, gromadzonymi w niej zbiorami i ich rozmieszczeniem oraz  z regulaminem korzystania z biblioteki i czytelni. Następnie  najmłodsi poddani  zostali  małemu „testowi” . Dzieci doskonale poradziły sobie z tym niełatwym zadaniem, które polegało  na rozszyfrowywaniu zagadek i podaniu tytułów bajek. Później uczniowie wskazali zasady prawidłowego postępowania z książkami.
   Ostatnią i najważniejszą częścią uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia, w którym obiecali czytać i szanować książki - i pasowanie  przez panią dyrektor  Dorotę Biel na czytelnika biblioteki szkolnej. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplomik, drobne upominki i książeczkę. Również do każdego rodzica pierwszoklasisty skierowany został list zawierający m.in. informację, jak istotną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka odgrywa regularne czytanie. Zanim  najmłodsi czytelnicy opuścili bibliotekę, wypożyczyli ze szkolnej biblioteki swoją pierwszą książeczkę.
  Mamy nadzieję, że ta mała uroczystość pozostanie na długo w pamięci uczniów, pozostawi miłe wspomnienia i  zaszczepi „miłość” do czytania. (nauczyciele bibliotekarze)

Emilia Jarecka – uczennica klasy II Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Zespole Szkół w Trzcinicy w gronie najlepszych uczestników finału Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny


 
  W dniach 13 - 15 marca 2014 r. we Wrocławiu odbył się finał konkursu adresowanego do uczniów gimnazjów z całej Polski. Po przeprowadzonych w styczniu w ośrodkach rejonowych tzw. Małych Finałach, zwycięzcy wraz z opiekunami, nauczycielami języka polskiego, przyjechali do Ossolineum, by walczyć o miano najlepszych z najlepszych. W szranki stanęło 45 gimnazjalistów, w tym 2 uczennice ze Lwowa. Najpierw młodzież zmierzyła się z testem,   a następnego dnia oratorzy zaprezentowali kilkuminutową wypowiedź na uprzednio wylosowany temat.
   Poziom tegorocznych występów był bardzo wysoki – jak podkreślił przewodniczący Jury, prof. Jan Miodek, a pomysły oraz język młodych ludzi coraz lepsze.  Z tym większą dumą informujemy o sukcesie  uczennicy, Emilii Jareckiej, która ostatecznie otrzymała jedno z 5 wyróżnień i, podobnie jak Jej starsza siostra, Natalia- podczas wcześniejszej edycji konkursu, rozsławiła imię naszej szkoły.
   Przypomnijmy, że Emilia pojechała do Wrocławia jako reprezentantka województwa podkarpackiego!
  Organizatorzy konkursu zadbali o wyjątkową atmosferę, przygotowali także wiele atrakcji zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, począwszy od zajęć integracyjnych, wykładów dla opiekunów, zwiedzania miasta z przewodnikiem, po debatę językoznawców oraz spotkanie z profesorem Janem Miodkiem. (A. Barzyk)

Warsztaty plastyczne

Powoli przygotowujemy się do nadejścia wiosny i świąt. 12 marca odbyły się pierwsze zajęcia w ramach warsztatów plastycznych o tematyce Świąt Wielkanocnych. Celem naszych działań jest ukazywanie dzieciom i młodzieży  alternatywnych form spędzania wolnego czasu, stwarzanie możliwości  bezpośredniego uczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji świątecznych naszego regionu, rozwijanie wyobraźni twórczej, pomysłowości oraz umiejętności wyrażania ich w różnych formach ekspresji. Zaplanowane zadania obejmują między innymi własnoręczne wykonanie przez uczniów palm i ozdób wielkanocnych  z wykorzystaniem następujących technik: quling, origami, filcowanie, owijanie sznurkiem, obsypywanie, stempelkowanie. W warsztatach biorą udział chętni uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum wykazujący zdolności plastyczne, ale też pochodzący z rodzin, które nie dysponują  dużymi środkami finansowymi pozwalającymi na zapewnienie dzieciom atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu.

W czasie pierwszego spotkania uczennice szkoły podstawowej pod okiem instruktora świetlicy - pani Ireny Gorczycy uczyły się robić bibułowe kwiaty i inne elementy ozdobne, które można wykorzystać przy tworzeniu palmy wielkanocnej.
 

 Powrót

 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022