Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

  Rekrutacja

 Oferta edukacyjna

  Grupa Biedronek

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Mała Liga Gimnazjalna

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 


 AKTUALNOŚCI

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej na wycieczce w Bieczu

    W czwartek, 27 kwietnia uczniowie klas I - III szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Biecza. Jest to ciekawe historyczne miasteczko, gdzie liczne zabytki skupione są na niewielkiej przestrzeni w obrębie średniowiecznej zabudowy. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Ziemi Bieckiej mieszczące ekspozycję poświęconą aptekarstwu w rozwoju historycznym oraz średniowieczna baszta przylegająca do renesansowego budynku. Następnie udano się do ratusza, okazałej renesansowej budowli z wysoką wieżą, na szczycie której jest galeria widokowa. Uczniowie, z wysokości 50 m., mogli podziwiać piękne krajobrazy poprzecinane korytem rzeki i potokami oraz architekturę miasteczka. Jedną z ciekawostek ratusza jest umieszczony na jednej ze ścian zabytkowy zegar o tarczy pokazującej 24 - godzinny podział czasu. W podziemiach ratusza zlokalizowano średniowieczne więzienie, miejsce wymuszania zeznań i przetrzymywania więźniów.  Dodatkowej grozy dodaje temu miejscu przewodnik w stroju kata, opowiadający o wyeksponowanych narzędziach tortur. Na koniec dzieci obejrzały średniowieczne mury obronne wraz z barbakanem i basztami oraz zakupiły pamiątki w miejscowych sklepikach.„EkoPaka” w bibliotece, czyli uczniowie odkrywają tajemnice aluminium.

  We wtorek, 25 kwietnia w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy odbyły się zajęcia z edukacji ekologicznej. Wzięli w niej udział uczniowie III kl. Szkoły Podstawowej, którzy wraz z wychowawczynią, w tym dniu, odwiedzili Bibliotekę. Tematem spotkania było aluminium. Młodzi ekolodzy dowiedzieli się min: o tym, że raz wydobyte aluminium można przetwarzać właściwie bez końca, jak zamknąć obieg tego cennego surowca, hamując masowe wydobycie zasobów wyczerpywanych, czym jest boksyt i w jakich przedmiotach codziennego użytku znajdziemy aluminiowe części.  To tylko garstka niezwykle ciekawych informacji, na które odpowiedzi znaleźć można było w „Ekopace”.  „EkoPaka” to specjalnie opracowany scenariusz zajęć, edukacyjne materiały dostosowane do wieku uczestników, a także materiały plastyczne i zabawki pobudzające proekologiczne myślenie. W najnowszej „ EkoPace” uczestnicy warsztatów znaleźli między innymi mega kolorowankę prezentującą Aluminiowe Miasteczko i grę polegającą na wyszukiwaniu puszek – bodaj najpopularniejszych opakowań z aluminium. Są także metalowe płytki do eksperymentów magnetycznych, folia, metaliczne kredki i farby, a nawet kreatywne zestawy do składania własnych maszyn.
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach  jest jedną z 50, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH - Organizację Odzysku Opakowań. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. (A. Jeleń)


Apel z okazji Świąt Wielkanocnych

REKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO/KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W ZESPOLE SZKÓŁ W TRZCINICY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

 

Lekcja biblioteczna i warsztaty plastyczne

    16 marca uczniowie klasy II odwiedzili filię GBP w Trzcinicy. Pani Agnieszka Jeleń opowiedziała o swojej pracy, zasadach zapisu i korzystania z biblioteki oraz zapoznała dzieci z elektronicznym systemem obsługi MAK+. System ten pozwala czytelnikom za pośrednictwem internetu przeglądać katalog biblioteki i wyszukiwać interesujące ich tytuły. W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne. Dzieci, z wykorzystaniem techniki origami, robiły składaną zakładkę do książek. Dzięki różnorodnym materiałom mogły je ozdobić w ciekawy sposób według swojego pomysłu. Spotkanie w bibliotece było kolejnym działaniem w ramach projektu mającego rozwijać pasję czytelniczą wśród dzieci.


Życie i kultura w średniowieczu

  16 marca uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w pokazie historycznym zaprezentowanym przez grupę artystyczną "Rekonstrukto". Na sali gimnastycznej można było z bliska obejrzeć ekwipunek i uzbrojenie rycerskie. Uczniowie mogli się zapoznać z dawnymi narzędziami tortur i bronią. Pokaz był żywą lekcją historii, prezentacją obyczajów i kultury dawnej epoki. Członkowie grupy przebrani w stroje krzyżackie i polskie stoczyli pojedynek na miecze. Aby każdy uczestnik mógł jak najwięcej wynieść z takiej lekcji, istniała możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami i strojem.

Przedstawienie dla najmłodszych "Dobre rady"

10 marca dzieci z przedszkola i uczniowie klas I - III obejrzeli przedstawienie profilaktyczne zatytułowane "Dobre rady". Aktorzy wykorzystując motywy znanych baśni starali się przestrzec dzieci przed grożącymi im niebezpieczeństwami. Przy okazji przygód siedmiu koźlątek czy Czerwonego Kapturka pokazano, że do obcych należy mieć ograniczone zaufanie i nie należy się wdawać z nimi w rozmowy. Innym ważnym zagadnieniem było bezpieczeństwo w czasie uczestnictwa w ruchu drogowym. Przedstawienie bardzo się podobało i zostało nagrodzone przez widzów głośnymi brawami.

Rekolekcje dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Trzcinicy

W dniach 8 - 10 marca uczniowie uczestniczyli w rekolekcjach parafialnych. Po dwóch lekcjach w szkole udawali się pod opieką wychowawców do Kościoła Parafialnego w Trzcinicy. Do wygłoszenia nauk został zaproszony ks. Andrzej Tokarz - wikariusz w parafii Święcany, który przybył wraz z młodzieżą z KSM-u. W wykonaniu młodych aktorów obejrzeliśmy pantomimę o pokusach czyhających na młodzież we współczesnym świecie. W naukach dla młodszych dzieci księdzu towarzyszył miś Jonasz. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, zabierali glos na poruszane tematy uczyli się nowych pląsów i pieśni religijnych.

   

 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022