Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 
Przedstawienie "Jaś i Małgosia i Eko Baba"

  27 maja dla uczniów najmłodszych klas zostało zorganizowane spotkanie, którego nadrzędne hasło brzmiało "Ziemia - wyspa zielona". Na wstępie uczniowie klasy III wystąpili w przedstawieniu "Jaś i Małgosia i Eko Baba". Akcja zaczyna się jak w tradycyjnej bajce. Dwoje dzieci gubi się w lesie, ale na tym podobieństwo się kończy. Współcześni bohaterowie traktują las i otaczającą ich przyrodę bez szacunku. Łamią gałęzie, straszą zwierzęta, hałasują, śmiecą i próbują rozpalić ognisko. Na szczęście na ich drodze pojawia się Eko Baba, postać która budzi w psotnikach strach, ale i respekt. Po wysłuchaniu jej przestróg i nauk zawstydzone dzieci postanawiają zapisać się do koła ekologicznego i działać na rzecz ochrony przyrody. Po przedstawieniu pani Beata Wątroba przeprowadziła krótką pogadankę o potrzebie szanowania środowiska naturalnego i działań, które dzieci mogą podejmować wraz z rodzicami w swoim miejscu zamieszkania, żeby przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Na koniec klasa II odśpiewała piosenkę "Ziemia - wyspa zielona", a ich o rok starsi koledzy utwór o leśnych duszkach. Widzowie bardzo żywo i emocjonalnie reagowali w czasie spotkania, więc miejmy nadzieję, że nauka zawarta w treści utworów na długo zapadnie w ich pamięć. (D. Niemiec)
Galeria zdjęć >>>


VII Powiatowy Konkurs Tłumaczenia Poezji Niemieckojęzycznej 2014

  Uczennica naszego gimnazjum Emilia Jarecka z II klasy zdobyła  I miejsce w VII Powiatowym Konkursie Tłumaczenia Poezji Niemieckojęzycznej „Eine Perle unter den Gedichten”. Konkurs ten odbył się 15 maja 2014 r. w Gimnazjum Nr 1 w Jaśle i wzięło w nim udział 23 uczniów powiatu jasielskiego.
Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzacja poezji niemieckiego obszaru językowego, rozwijanie wśród uczniów wrażliwości na poezję oraz doskonalenie umiejętność pracy ze słownikiem.  W tym roku przygotowano dla uczestników wiersz pt. „Hallo Frϋhling – so viel Sonne!” którego autorką jest Elisabeth Kreisl. (E. Stopa)

Wycieczka do Muzeum Lalek w Pilźnie

  15 maja uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, pod opieką wychowawców, odwiedzili Muzeum Lalek w Pilźnie. Pogoda wprawdzie niezbyt im sprzyjała, bo padał rzęsisty deszcz i było bardzo zimno, ale nikomu nie zepsuło to humoru. Po kontroli pojazdów dokonanej przez policjantów liczna gromada „zapakowała się” do dwóch autobusów. W wycieczce uczestniczyło, bagatela, 75 pełnych werwy dzieci. Po przyjeździe na miejsce zwiedzający zostali podzieleni na trzy grupy. Dwie z nich,  każda ze swoim przewodnikiem, rozpoczęły zwiedzanie obiektu. Trzecia grupa udała się do pracowni na lekcję muzealną, gdzie każdy uczestnik własnoręcznie wykonał kukiełkę postaci z ulubionej bajki. Na drewniany mini korpus dzieci zakładały elementy garderoby, na głowie przyklejały włosy i mocowały przy użyciu kleju wianki, czapki bądź korony. Na koniec można było strój kukiełki ozdobić drobnymi elementami dekoracyjnymi. Te wspaniałe wytwory własnych rąk stawały się własnością uczestników zajęć. Zwiedzając wnętrze muzeum, dzieci zobaczyły różne pracownie, w których powstają poszczególne elementy składające się na lalki. W skład pracowni muzealnych wchodzą takie manufaktury: kwiaciarska, modniarska, kaletnicza, szewska, hafciarska, ceramiczna, stolarstwa artystycznego i inne. Dzieciom bardzo podobały się wystawy, a szczególnie ta, która obrazuje życie św. Jana Pawła II – „Habemus Papam”. Kolejne sceny pokazują etapy  życia Ojca Świętego, począwszy od dzieciństwa, poprzez Kraków, Watykan, zamach na życie, skończywszy na jego następcy Benedykcie XVI.  Inna , równie interesująca wystawa, stworzona w konwencji „światło i dźwięk”, nosi tytuł „Bracia mniejsi” i powstała na podstawie bajek Jeana de La Fontaine’a. Składa się ona ze scenek teatralnych w formie otwartych ksiąg, na tle których rozgrywa się fabuła kolejnych bajek. Postacie, to zwierzęta, a ich przygody i zachowania są ilustracją różnych przywar ludzkich. Wycieczka przyniosła uczestnikom wiele wiadomości i wrażeń. Uświadomili sobie, że kultywowanie tradycji lalkarskiej jest bardzo istotne, bo  ukazuje ludziom rolę jaką odgrywała i odgrywa lalka w kulturze, utrwala także w miniaturze stroje ludowe i historyczne oraz postaci literackie. (D. Niemiec)
Galeria zdjęć: >>>

"PAN  SAMOCHODZIK I INNE HISTORIE" czyli Arkadiusz Niemirski w bibliotece

  W Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy odbyło sie spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim.  15 maja,   na zaproszenie bibliotekarzy, polski powieściopisarz, satyryk i dziennikarz, spotkał się z młodzieżą gimnazjalną, uczniami Zespołu Szkół w Trzcinicy. Autor  znany  głównie jako kontynuator cyklu powieści Zbigniewa Nienackiego “Pan Samochodzik i ..“ swą literacką przygodę rozpoczął w 1999 roku. Wcześniej był współtwórcą “kabaretu i...”  współpracował m.in z Programem III Polskiego Radia oraz kabaretem “Długi”. Wiele lat był dziennikarzem muzycznym, pisał artykuły do czasopism “Tylko Rock” i Teraz Rock”. Zadebiutował powieścią “Skarby wikingów”  i do 2006 roku napisał 16 tomów  tej kultowej serii. Oprócz nich wydał także książki dla młodzieży i dorosłych min: Klątwa Nipkowa, Tajemnica Fabritiusa, Testament bibliofila, Pojedynek detektywów, Zbrodnia prawie doskonała czy Bożek Templariuszy.
  Na spotkaniu, posiłkując się rozbudowaną prezentacją multimedialną, pisarz ciekawie i żartobliwie opowiadał o swojej literackiej (i nie tylko) karierze. Długo mówił o historii kryminału, jego prekursorach oraz bohaterach, na których niejednokrotnie się wzorował. Nie zabrakło ani Agathy Christie i  jej Herkulesa Poirot, Arthura Conan Doyle’a z Sherlokiem Holmsem czy Iana Fleminga z Jamesem Bondem.  Dużo czasu poświęcił postaci  niepozornego historyka sztuki – Tomasza, tytułowego Pana Samochodzika – kultowego już polskiego detektywa. Opowieści o  marzeniach, które warto mieć, i o pasjach, które warto realizować na pewno trafiły w gusty  gimnazjalistów, a doskonała muzyka, która towarzyszyła fragmentom prezentacji  sprawiła, że młodzi czytelnicy  w skupieniu i z wielkim zainteresowaniem  wsłuchiwali się w słowa gościa.
  Na zakończenie spotkania pisarz zachęcił  młodzież  do  odwiedzin  bloga, prowadzonego na własnej stronie internetowej (www.niemirski.com). Do czytania, komentarzy i szczerej krytyki jego twórczości.  (A. Jeleń)   

  

 

Warsztaty teatralne "W KRAINIE BAŚNI"

W dniu 9 maja uczniowie klasy III wraz z wychowawcą, korzystając z zaproszenia pani Agnieszki Jeleń, udali się do Gminnej Biblioteki z/s w Trzcinicy, aby wziąć udział w warsztatach teatralnych. Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Krawiec, scenograf oraz animator kultury. Tajemnicza rusałka zabrała dzieci do krainy baśni w poszukiwaniu zagubionego naszyjnika. Uczestnicy wyprawy przeżyli szereg przygód - płynęli po wzburzonym morzu, konstruowali wehikuł umożliwiający podróżowanie po niezwykłych lądach, napotykali tajemnicze postacie. Warunkiem odnalezienia naszyjnika było także rozwiązanie  zagadek "kapuścianej główki". Zadania i łamigłówki dotyczyły oczywiście znajomości bajek. Na koniec pomocnicy rusałki otrzymali w nagrodę wskazówkę, gdzie podziewa się zaginiony klejnot. Uczniowie z dużym entuzjazmem i bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Była to dla nich wspaniała lekcja wyobraźni i możliwość wykazania się kreatywnością. (D. Niemiec)
Galeria zdjęć: >>>

 Powrót

 

 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022