Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

  Rekrutacja

 Oferta edukacyjna

  Grupa Biedronek

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Mała Liga Gimnazjalna

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 


 AKTUALNOŚCI

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017

Galeria zdjęć z uroczystości >>>

Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską

   30 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się z autorką Edytą Zarębską, która publikuje swoje książeczki pod pseudonimem Babcia Grunia. Pani Edyta przybyła do dzieci na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej. Jest ona nie tylko pisarką, sama ilustruje też swoje książeczki oraz maluje obrazy. Za swoją twórczość została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.
   Spotkanie rozpoczęło się od opowieści, jak mała Edytka zapragnęła nauczyć się pisać, żeby móc zapisywać wierszyki powstające w jej głowie. Powstało ich tak wiele, że zapełniły wiele szuflad w dziecięcym pokoju. Kiedy mama odkryła pasję córki i przekonała się, ile miejsca zajmują karteczki, zapakowała wszystkie do tekturowego pudełka i zaniosła na strych, by tam je przechować. Ku rozpaczy dziecka, po pewnym czasie okazało się, że zawartość pudełka została pogryziona przez myszy i nie ocalał żaden wierszyk. I stąd bohaterkami jednej z książek pt. Opowieści babci Gruni jest rodzina myszek przeżywająca niesamowite przygody.
   Następnie mąż pani Edyty, odpowiedzialny za stronę akustyczną spotkania, odczytał fragmenty wybranej książeczki, interpretując je w tak zabawny sposób, że wzbudził żywiołowe reakcje zgromadzonej publiczności. Przeprowadził też zabawę rozgrzewającą wyobraźnię dzieci, aby przygotować je do odgadywania, co powstanie z pierwszych kreseczek postawionych przez panią Zarębską na kartonie. Na naszych oczach wyczarowywała ona piękne obrazki przedstawiające zwierzęta.
   Spotkanie przyniosło wszystkim wiele radości, pozwoliło na wzięcie w nim aktywnego udziału i pokazało, ze czytanie książek jest kluczem do zdobywania informacji i wiedzy pozwalającej spełniać marzenia.

Piknik Rodzinny „na ludowo"

>>Galeria zdjęć<<

   28 maja 2017r. przy ZS w Trzcinicy odbył się PIKNIK RODZINNY, któremu przyświecało hasło „Na ludowo”. W tym dniu, pełnym atrakcji, wszystko dopisało: zarówno pogoda – zupełnie letnia, jak i goście, którzy licznie zgromadzili się na terenie wokół szkoły. Na to rodzinne święto przygotowano bardzo bogaty program artystyczny, poświęcony różnym zwyczajom ludowym, kultywowanym przez mieszkańców wsi. Widzowie mogli posłuchać gwary oraz znanych piosenek i przyśpiewek. Dzięki oryginalnym scenkom można było powrócić we wspomnieniach do lat młodości, przypomnieć sobie popularne gry zabawy dziecięce, pieczenie chleba, robienie masła, darcie pierza czy porządkowanie domu. Najmłodsze dzieci zaprezentowały występy taneczno-muzyczne, również na nutę ludową, ale nie zapomniały też o ukochanych mamach, które obchodziły niedawno swoje święto.
   Dopełnieniem niedzielnego popołudnia były: pokaz ratownictwa medycznego, porady specjalistów z Natur House oraz gry i zabawy integracyjno-ruchowe. Najmłodsi oddawali się błogiej zabawie, korzystając z atrakcji przygotowanych przez Happy Jump z Rzeszowa, zaś dorośli podziwiali występy dzieci, odwiedzali kącik z wytworami ludowymi, prowadzili ożywione rozmowy i próbowali domowych wypieków. To był przyjemnie spędzony czas, który pozwolił na chwilę odpoczynku od  codziennych obowiązków.

 Imprezę udało się zorganizować dzięki licznym sponsorom, rodzicom, uczniom  i nauczycielom.
Wszystkim składamy serdeczne podziękowania.

 Aneta Yükselyalçın

Pasowanie uczniów I klasy szkoły podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej

 

W środę 24 maja br.  najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Głównym celem uroczystości  było zachęcenie dzieci do odwiedzania biblioteki, do sięgania po książkę i nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
     Najpierw  pierwszoklasiści poznali  bibliotekę i dostępne w niej źródła informacji  tj. książki, czasopisma, Internet,  dowiedzieli się, gdzie znajduje się   dział przeznaczony dla nich- najmłodszych czytelników, a na zakończenie zaznajomieni zostali z  zasadami  korzystania z zasobów biblioteki. Następnie uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat poznanych ostatnio książeczek i korzyści płynących z czytania,  a później rozwiązywali zagadki i zadania sprawdzające znajomość bajek i baśni. Po tej części dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą dotyczącą zasad postępowania z książką- najlepszym przyjacielem.
    W końcu nadszedł  długo oczekiwany i najistotniejszy w całej uroczystości moment - uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że pragną zostać przyjaciółmi książki, złożyli  ślubowanie  i  zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali dyplomy, książeczki oraz  zakładki do książek, zaś do ich rodziców skierowane zostały Listy zawierające  informacje na temat zalet płynących z  czytania oraz wykaz edukacyjnych stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych  i polecanych przez naszą bibliotekę. Każdy rodzic otrzymał również ulotkę Złota Lista książek polecanych przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom”.
   Spotkanie z pierwszakami stało się też okazją do przeczytania im w bibliotece pierwszej książeczki. Lektura pt. Antek i stara jabłonka została wybrana przez nauczyciela bibliotekarza nieprzypadkowo, bo  30 maja br. w naszej szkole będzie  gościła jej autorka- Pani Edyta Zarębska. Historia Antka, który uratował ukochane drzewo,   tak bardzo spodobała się młodym odbiorcom, że poprosili o przeczytanie jeszcze jednej publikacji tej pisarki. Również i przygoda Zosi, bohaterki opowiadania Zosia i fiołkowy kapelusz, spotkała się z żywym zainteresowaniem i wyzwoliła u najmłodszych słuchaczy mnóstwo refleksji.

   W tym dniu uczniowie z klasy pierwszej wyszli z biblioteki w doskonałych humorach, wyposażeni  nie tylko w pamiątkowe upominki, pierwszą wypożyczoną książkę, ale także przekonanie, że książki otwierają przed nimi wspaniały,  fascynujący świat. Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często gościł w  bibliotece i  rozbudzał tu swój zapał do książek. (Nauczyciel bibliotekarz)

Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja


    Powrót
 

 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022