Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

  Grupa Biedronek

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Mała Liga Gimnazjalna

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 


 AKTUALNOŚCI

Świat druku 3D

   Czym jest druk 3D, jak powstaje trójwymiarowy model,  do czego wykorzystywane jest drukowanie przestrzenne? Na te i wiele innych pytań  znaleźli odpowiedź uczniowie IV i VI kl. Szkoły Podstawowej w Trzcinicy, którzy 26 września wzięli udział w  pokazie  pt: " Świat druku 3D".
   Dzięki uprzejmości firmy „EBB Systemy Komputerowe Sp. z o.o.” z Krosna,  uczestnicy  spotkania, które odbyło się  w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, mieli okazję przekonać się jak wygląda drukowanie przestrzenne, za pomocą drukarek firmy Zortrax M200. Prowadzący opowiedzieli o tym jak powstają drukowane przedmioty, od projektu, aż do ich wykonania . Wyjaśnili, że drukowanie obiektu w technologii Layer Plastic Deposition(LPD) polega na tworzeniu i nakładaniu kolejnych warstw materiału na siebie, o określonej grubości na stole drukarki. Drukowanie w trójwymiarze początkowo było jedynie jedną z metod szybkiego prototypowania, używaną zarówno do budowania form i samych prototypów. Wraz z postępami dokładności wykonania obiektów przez drukarki 3D, stało się także metodą wykonywania gotowych obiektów, części zamiennych, zabawek,  gadżetów,  a nawet różnego rodzaju protez.
    Zaciekawieni uczestnicy mieli możliwość podglądnąć jak „krok po kroku”  powstają ulubione postacie z gier komputerowych, filmów i bajek.  Każdy z nich mógł  dokładnie przyjrzeć się procesowi druku, dotknąć i pooglądać gotowe obiekty.  Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani  małymi gadżetami wykonanymi przez drukarkę 3D. (Agnieszka Jeleń)

   Organizatorzy serdecznie dziękują za przeprowadzenie zajęć panom: Arkadiuszowi Ptaszyk  i Januszowi Truty z firmy EBB Systemy Komputerowe www.ebb.net.pl www.facebook.com/EBBKrosno/, którzy wprowadzili uczestników spotkania w ciekawy świat nowoczesnego druku.


Wyjazdy na basen

Pod koniec września szkoła rozpoczęła organizację wyjazdów na krytą pływalnię MOSiR w Jaśle. Zajęcia nauki pływania odbywają się dwa razy w tygodniu pod opieką dwóch instruktorów. Cieszą się one dużą popularnością, gdyż jest to znakomita okazja, aby nabyć nowe umiejętności, poprawić kondycję i w przyjemny sposób spędzić czas. Z tej bezpłatnej oferty korzystają uczniowie klas I - VI i I - III gimnazjum.

Sprzątanie Świata 

    W  piątek 16 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata". Najmłodsi zbierali śmieci w najbliższym obejściu szkoły, natomiast uczniowie klas IV - VI i I - III gimnazjum porządkowali tereny ciągnące się wzdłuż drogi prowadzącej przez Trzcinicę. O celowości i pozytywnych skutkach takich przedsięwzięć świadczy fakt, że z roku na rok tych śmieci jest coraz mniej, wzrasta też świadomość ekologiczna dzieci i młodzieży. Ciągle zwiększa się również  liczba ludzi, którym nie jest obojętny wygląd otaczającego ich środowiska.

"Obrazki piaskiem malowane" - warsztaty plastyczne

    Najpiękniejsze prace to te, które wykonujemy sami. Żeby dzieci mogły na dłużej zatrzymać wspomnienia z tegorocznych wakacji pani Irena Gorczyca zorganizowała dla nich w dniu 13 września warsztaty plastyczne pod nazwą "Obrazki piaskiem malowane". Instruktorka zapoznała swoich gości z techniką plastyczną, której głównym tworzywem był barwiony piasek. Na kartkach należało najpierw odrysować wybrany szablon, a następnie kontury poszczególnych kształtów posmarować klejem i wypełnić piaskiem. Podczas warsztatów dzieci miały możliwość wykazać się inwencją i kreatywnością. Gotowe obrazki wzięły ze sobą na pamiątkę twórczego spotkania Prace na pewno przyozdobią  szkolną galerię i wprowadzą wesołą, słoneczną aurę na szkolnych korytarzach. (I. Gorczyca)

Bardzo dziękujemy organizatorom warsztatów - Świetlicy w Trzcinicy - oddziałowi Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśle z/s w Brzyściu.

Spotkanie z panią policjantką

    Wrzesień to czas wzmożonego ruchu pieszych, co związane jest z rozpoczęciem przez uczniów nowego roku szkolnego. W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policja prowadzi w tym okresie nasilone działania prewencyjne i bardzo chętnie przyjmuje zaproszenia do szkół, aby porozmawiać z dziećmi i przypomnieć podstawowe zasady obowiązujące w ruchu pieszych. W poniedziałek 12 września pani E. Skuba zorganizowała takie spotkanie dla dzieci z przedszkola i uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Przypomniano o potrzebie dbałości o własne bezpieczeństwo poprzez poruszanie się lewą stroną drogi, prawidłowe przechodzenie przez jezdnię, noszenie odblasków czy jeżdżenie w kasku na rowerze i tylko pod opieką dorosłych. Mamy nadzieję, że ta akcja i płynąca z niej nauka pozwolą naszym uczniom uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Narodowe czytanie „Quo vadis”

   5 września uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum wraz z nauczycielami mieli okazję uczestniczyć w  szkolnej akcji czytelniczej. Chętni uczniowie oraz nauczycielki polonistki, na czele z Panią dyrektor odczytali kilka fragmentów tej popularnej powieści Sienkiewicza, noblisty z 1905r. To kilkunastominutowe spotkanie choć na chwilę przeniosło zgromadzonych na holu w czasy panowania cezara Nerona, który tak bardzo nienawidził chrześcijan. Specjalnie na tę okazję została przygotowana gazetka ścienna, poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi (można ją przeglądać na górnym korytarzu przy sali nr 3).
  
Pozostaje tylko ufać, że ta piękna inicjatywa zachęci do czytania i poznawania losów bohaterów „Quo vadis”. Naprawdę warto. (Aneta  Yükselyalçın)
NARODOWE CZYTANIE W BIBLIOTECE

   W piątek 2 września  Filia w Trzcinicy -Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach włączyła się do akcji  Narodowego Czytania, która odbyła się pod patronatem pary prezydenckiej.   Współorganizatorami  wydarzenia  był  Zespół Szkół w Trzcinicy i Filia GBP w Osobnicy.  W tym roku, w całej Polsce, głośno czytano  „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.
   W trzcinickiej bibliotece, we wspólnym czytaniu uczestniczyli uczniowie miejscowego Gimnazjum Publicznego.   Inauguracją spotkania było odczytanie listu  Prezydenta  RP  Andrzeja Dudy skierowanego do biorących udział w akcji, który napisał min. :
"Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” ... Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą"..
   Uczniowie zapoznali się  z ciekawostkami z życia Sienkiewicza  i opisem fabuły tej niezwykłej lektury.  Młodzi, głośno czytając,  mogli zaprezentować swoje ulubione fragmenty powieści, a także zaznajomić się z najbardziej znanymi cytatami.
Gminna Biblioteka Publiczna,  w ramach akcji,  otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP symboliczną pieczęć pamiątkową.  Wszystkie  egzemplarze "Quo vadis"  przyniesione tego dnia do biblioteki,  przez czytelników,  zostały nią ostemplowane.
  Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. (A. Jeleń)

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 

    W  czwartek 1 września został zainaugurowany nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Parafialnym w Trzcinicy, której przewodniczył nowo mianowany ksiądz proboszcz Andrzej Turoń. Następnie w Zespole Szkół w Trzcinicy odbyła się akademia. Pani dyrektor Dorota Biel powitała zgromadzonych, przedstawiła najważniejsze zmiany organizacyjne zachodzące w nowym roku szkolnym oraz podała nazwiska opiekunów i wychowawców poszczególnych klas. Po wystąpieniu pani dyrektor wszyscy obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy II i III gimnazjum poświęcony rozpoczynającej się we wrześniu nauce. Jak zawsze przy tej okazji nie zabrakło pełnych szacunku wspomnień o bohaterstwie i poświęceniu walczących podczas II Wojny Światowej. Po akademii uczniowie przeszli do swoich klas, aby spotkać się z wychowawcami.

   Powrót

 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022