Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 

 

Spotkanie z czarodziejem

24 października uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w pełnym wrażeń spotkaniu z iluzjonistą. Byli świadkami wielu ekscytujących sztuczek i trików. Widownia przecierała ze zdumienia oczy, widząc w dotychczas pustej walizce nieprzeliczone pliki pieniędzy lub rękę swobodnie przechodzącą przez szklaną taflę. Czarodziej dobierał sobie z widowni pomocników, którzy na własnej skórze doświadczyli mocy zaklęć. Gabrysi, z dwóch piłeczek trzymanych w zaciśniętej dłoni, zrobiły się nagle trzy i na dokładkę - po naciśnięciu dłonią - ogłuszająco piszczały. Patrycja potrząsająca magiczną chustką wyzwoliła niezwykłe siły, które uniosły stolik w powietrze. Cały pokaz był bardzo humorystyczny i sprawił dzieciom wiele radości. Na koniec widzowie otrzymali na pamiątkę karty z autografem niecodziennego gościa.

  Warsztaty plastyczne

22 października uczniowie klasy III szkoły podstawowej zostali zaproszeni do świetlicy gminnej na warsztaty plastyczne. Zajęcia z dziećmi prowadziła pani Danuta Głowaty, artysta plastyk, mieszkająca obecnie w Osobnicy. W sali były zgromadzone jej prace - piękne postacie aniołów malowane na kawałkach drewna o fantazyjnych kształtach. Oprócz tego, pani plastyczka zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem biżuterii oraz torebek z filcu. Uczestnicy zajęć rysowali węglem, po wcześniejszym wysłuchaniu wielu przydatnych wskazówek i porad na temat, jak uzyskiwać najlepsze efekty, posługując się tym środkiem wyrazu plastycznego. Tematyka rysunku była dowolna, od aniołków inspirowanych pracami pani Danuty, do kompozycji złożonych z owoców i wiązanek zbóż. Na pamiątkę spotkania każdy uczeń został obdarowany oryginalną bransoletką, wykonaną przez panią prowadzącą warsztaty.

  Święto Szkoły

20 października świętujemy tradycyjnie dzień patrona szkoły - św. Jana Kantego. O godzinie 1200 w Kościele pod wezwaniem  Przemienienia Pańskiego zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Mszę świętą poprzedziła akademia przygotowana przez uczniów klasy III i VI. Teksty wygłaszane w czasie występu przedstawiały najważniejsze fakty z życiorysu patrona szkoły oraz podkreślały najistotniejsze przymioty charakteru przezacnego świętego z Kęt. Uczniowie przygotowali także scenki ukazujące wydarzenia, które ze względu na swoją szczególną wymowę, stały się kanwą legend. Była uboga dziewczyna z Łobzowa płacząca nad rozbitym dzbanem, a także rabusie, którzy pod wpływem zaznanej dobroci zmieniają swoje postępowanie. Na koniec wysłuchaliśmy pięknego śpiewu Julii Gajeckiej wykonującej pieśń religijną. Msza święta rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu szkoły pt.  "Przezacna perło". Po zakończonych uroczystościach ksiądz proboszcz życzył wszystkim miłego świętowania oraz zalecał stawianie sobie świętego Jana Kantego za wzór i czerpania z jego nieprzebranej skarbnicy cnót.
Galeria zdjęć:
>>>

Obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej

14 października 2013 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Została ona przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Po odśpiewaniu hymnu szkoły, uczennica klasy trzeciej gimnazjum powitała wszystkich zebranych: panią dyrektor, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców. Szczególne słowa skierowała do uczniów klasy  pierwszej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, którzy w tym dniu złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi uczniami naszej wspólnej szkoły. Powtarzając za panią dyrektor słowa przysięgi, ślubowali między innymi godnie reprezentować szkołę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, dbać o honor i tradycję szkoły, wykorzystywać w pełni czas na naukę, troszczyć się o innych, okazywać szacunek nauczycielem i wszystkim pracownikom szkoły, dbać o piękno mowy ojczystej.
Następnie przedstawiono krótką historię Komisji Edukacji Narodowej i zaproszono wszystkich do obejrzenia części artystycznej. Jako pierwsi wystąpili najmłodsi uczniowie, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po wysłuchaniu „Popołudniowych wiadomości” uczniowie zaprezentowali kilka scenek z życia szkoły.
Na zakończenie Przewodnicząca Rady Rodziców oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia, dziękując jednocześnie za trud, zaangażowanie i poświęcenie.
 Zobacz galerię zdjęć. >>>     (M. Sypień)

 

Dzień Papieski
 

W niedzielę 13 października 2013 r. w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Trzcinicy o godz. 10.30 uczniowie naszej szkoły zaprezentowali  montaż słowno-muzyczny z okazji XIII Dnia Papieskiego. Tegoroczny dzień przeżywaliśmy pod hasłem „Jan Paweł II –Papież Dialogu’’. Całość przedstawienia uświetniły słowa Papieża dotyczące  dialogu i poszanowania prawdy. Został również wygłoszony fragment wiersza ucz. kl. II gimnazjum Emilii Jareckiej  pt: „Wielki  Papież”.  Przed mszą świętą  licznie zgromadzeni wierni wysłuchali nagrań ze słowami Papieża-Polaka oraz tego, co młodzież ma do powiedzenia o błogosławionym Janie Pawle II. Dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej zaśpiewały piosenkę pt.: „Tak mówi Papież’’,  która na moment wyrwała widzów z nostalgii. Wszyscy mogli wziąć czynny udział w tej uroczystości poprzez włączenie się we wspólny śpiew ulubionej pieśni Papieża pt.: „Barka”
Myślę, że występ młodzieży na długo zostanie w naszej  pamięci i będziemy go miło wspominać.
(
I. Szczerba)

Wyjazd do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie

10 października o godz. 16.00 niespełna trzydziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wyjechała do rzeszowskiej filharmonii na spektakl pt. „Romeo i Julia”. Widowisko muzyczne zostało owacyjnie przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność. Połączenie baletu z tańcem współczesnym oraz tańcem towarzyskim okazało się strzałem w dziesiątkę. Wszyscy byli zachwyceni, a nawet wzruszeni występem grupy baletowej. Przed wyjazdem do domu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pokazie wodno -muzyczno-świetlnym, jaki odbył się na płycie usytuowanego w pobliżu filharmonii parku. Fontanna multimedialna, zaliczana do najnowocześniejszych w Europie, wywarła ogromne wrażenie na oglądających. Piętnastominutowy barwny pokaz, przy muzyce U2 i Depeche Mode, z pewnością pozostał w głowach i sercach młodzieży i opiekunów. Ten wieczór należał do wyjątkowo „kulturalnych”. (A. Barzyk)

 

„W  Krainie Jesiennych Liści


„Wszystkie dzieci są artystami. Sztuką jest pozostać artystą, kiedy się dorośnie”
                                                                                                                  
 Pablo Picasso

Żadna pora roku nie inspiruje tak, jak jesień. Jest idealnym czasem na wesołe zabawy z liśćmi. Sprzyja również artystycznej twórczości najmłodszych. W dniu 10 października 2013 r. w świetlicy w Trzcinicy odbyły się warsztaty plastyczne pt. „W Krainie Jesiennych Liści” dla dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Trzcinicy. Dzieci zapoznały się z techniką i sposobem wykonania swojej pracy. Do zrobienia obrazka wykorzystano: białe kartki, szablony flakoników, wycięte elementy (liście) z kolorowego papieru, klej. Efektem tych zajęć były oryginalne, ciekawe, estetyczne, własnoręcznie wykonane prace przedstawiające „Bukiety  kolorowych liści we flakonie”. Każdy  obrazek ukazywał zdolności artystyczne swojego autora. W czasie warsztatów dzieci zaśpiewały poznaną w przedszkolu piosenkę o jesieni. Zajęcia  przyniosły wszystkim wiele radości, a satysfakcja była obustronna, zarówno po stronie bohaterów tego dnia jak i prowadzącego warsztaty  instruktora p. I. Gorczycy. Dzieci swoje prace zabrały ze sobą do przedszkola. Za udział w warsztatach młodych artystów nagrodzono słodyczami. Organizatorem warsztatów był Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy. (Irena Gorczyca)

Wystawa "Jesienne plony"

 

3 października dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I - III przyjęli zaproszenie na wystawę  "Plony jesieni" zorganizowaną przez pracowników i uczniów 3 Technikum Hotelarsko - Ogrodniczego w Zespole Szkół w Trzcinicy. Na wspaniałą ekspozycję składały się owoce z rodzimych sadów, liczne gatunki warzyw, bukiety jesiennych kwiatów oraz wytwory rękodzielnicze, do wyrobu których wykorzystano suszone kwiaty, korę drzew, żołędzie. Dzieci brały udział w licznych konkursach o tematyce przyrodniczej - musiały rozpoznać i nazwać owoce, korzystając wyłącznie ze zmysłu dotyku; projektowały korale z materiału przyrodniczego oraz wykonywały bukiety z jesiennych kwiatów i różnokolorowych liści. Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody rzeczowe, a pozostałych organizatorzy obdarowali słodyczami. Na spotkaniu zaprezentowano także plastry miodu i inne produkty pochodzące od pracowitych pszczół. Na koniec każde dziecko mogło zabrać sobie z wystawy smakowity eksponat - największą popularnością cieszyły się dorodne marchewki i pory. W dobrych humorach i bogatsi o nową wiedzę wróciliśmy do szkoły. Zobacz galerię zdjęć >>>

 

 Powrót

 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022