Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Mała Liga Gimnazjalna

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 
 
Wycieczka do Warszawy

W dniach 20-21 października 2014 r. odbyła się wycieczka do Warszawy, w której uczestniczyli uczniowie klasy V i VI szkoły podstawowej oraz I, II i III gimnazjum. Opiekę nad nimi sprawowały panie: Renata Lechowska, Agnieszka Dryja, Magdalena Sypień i Ewa Stopa. Ten wspaniały wyjazd udało się zorganizować dzięki wsparciu wielu życzliwych osób. Serdeczne podziękowania składamy: pani Marii Kozłeckiej - prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej, panu Henrykowi Koniecznemu - właścicielowi Firmy Przewozowej "Hesta", ks. Pawłowi Rycykowi - prezesowi Fundacji "Skarby Narodu", panu Michałowi Fałatowi - wiceprezesowi Fundacji "Skarby Narodu", płk. Jackowi Macyszynowi - prezesowi Stowarzyszenia Kawalerów Orderu św. Stanisława, płk. pilotowi Dariuszowi Tatarowskiemu - dowódcy I Bazy Lotnictwa Transportowego, panu Piotrowi Śliwowskiemu - kierownikowi Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego oraz panu Piotrowi Fałatowi - wolontariuszowi Fundacji "Skarby Narodu", który nie tylko pomagał w przygotowaniach, ale także towarzyszył zwiedzającym podczas ich pobytu w Warszawie. Sprawozdanie z wycieczki napisane przez uczennicę gimnazjum - Emilię Jarecką znajduje się w zakładce "Wycieczki".


Święto Szkoły

Przeszłość buduje przyszłość – pod takich hasłem 18 października 2014r. Zespół Szkół w Trzcinicy obchodził ważną uroczystość . Tego dnia uczciliśmy naszego patrona – św. Jana Kantego, a także świętowaliśmy jubileusz 15-lecia gimnazjum oraz 10-lecia  budynku gimnazjum  i sali gimnastycznej. Obchody  rozpoczęła msza św. w kościele w Trzcinicy, którą celebrował ksiądz Rafał Głowacki. Dalsza części uroczystości  odbyła się w budynku szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas: p. S. Pankiewicz – Wójt Gminy Jasło, p. T. Gorgosz – Radny Powiatu Jasielskiego, p. M. Kozłecka – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej, p. J. Jarecka – Przewodnicząca Rady Rodziców, ks. J. Pasela, ks. R. Głowacki  oraz licznie przybyli nauczyciele emeryci.  Pani dyrektor D. Biel bardzo serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych  gości, nauczycieli, uczniów wraz z rodzicami oraz pracowników szkoły. W swojej przemowie  odniosła się najpierw  do  czcigodnego Patrona.  Powiedziała, że wraz z przyjęciem imienia św. Jana Kantego, otrzymaliśmy niezwykły dar, piękny wzór do naśladowania. Podkreśliła nadzwyczajność Świętego, na którą wpływ miały m.in. skromność, dobroć, bezinteresowność i pracowitość.  Później pani dyrektor wspomniała o powołaniu do życia gimnazjum oraz o rozbudowie szkoły.  Wyrażając ogromną wdzięczność za tę decyzję, złożyła podziękowania na ręce Pana Wójta. W dalszej części przemowy pani dyrektor odwołała się do wszystkich, którzy budują społeczność szkolną, bo przecież szkoła to nie tylko budynek. Wspomniała też o wielkim zaangażowaniu nauczycieli, uczniów, rodziców w kreowanie sukcesu i dobrego wizerunku szkoły. Wiele ciepłych zdań na temat szkoły skierował do słuchaczy Pan Wójt. Nie omieszkał też napomknąć o Janie Kantym. Wymieniając zalety Świętego, Pan wójt skupił się na jego pracowitości, uczciwości i mądrości, nawiązał ponadto do roli nauczyciela i wychowawcy. Na koniec wystąpienia, z racji obchodzonego kilka dni wcześniej Dnia Komisji Edukacji Narodowej, Pan Wójt złożył życzenia wszystkim nauczycielom. Następnie oddano głos dzieciom i młodzieży. Wymowny program artystyczny w wykonaniu recytatorów i szkolnego chóru, wzruszył, zmusił do refleksji i rozbawił słuchaczy. Później przyszedł czas na wręczenie nagród laureatom szkolnego konkursu o Janie Kantym. Po części oficjalnej goście wraz z nauczycielami i pracownikami udali się na okolicznościowy obiad. Ten  wyjątkowy dzień zakończył się  akcentem sportowym – turniejem piłki siatkowej dorosłych.  (A. Barzyk)

Galeria zdjęć: >>>

W ramach obchodów dziesięciolecia oddania do użytku  nowego budynku szkoły i sali gimnastycznej w dniu 18 października 2014r. w Zespole Szkół w Trzcinicy odbył się turniej, w którym wzięły udział drużyny złożone z mieszkańców Trzcinicy i Parafii – tj. Absolwenci, Nauczyciele, Zespół Parafialny, Miłośnicy Piłki Siatkowej, Strażacy. Biorąc pod uwagę fakt, iż zawody odbywały sie systemem "każdy z każdym" rozegrano aż 10 meczów. Dodatkowo na zakończenie rozgrywek zwycięzca turnieju zmierzył się z najlepszą gimnazjalną drużyną w meczu o Puchar Pucharów. Po wielu ciężkich zmaganiach  okraszonych licznymi zabawnymi sytuacjami klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
I miejsce -  Miłośnicy Piłki Siatkowej,
II miejsce  - Zespół Parafialny,
III miejsce - Absolwenci,
IV miejsce - Strażacy,
V miejsce – Nauczyciele.

Zwycięskie drużyny odebrały zasłużone puchary za pierwsze trzy miejsca oraz Puchar Pucharów, który zdobyła drużyna Miłośników Piłki Siatkowej. Należy podkreślić, że najlepsza drużyna gimnazjalistów w gminie walczyła bardzo dzielnie. Każda drużyna otrzymał nagrodę - piłkę siatkową. Fundatorem nagród był pan Tadeusz Gorgosz, za co serdecznie dziękujemy! (B. Berkowicz)

Przedszkolaki na Ogólnopolskich Urodzinach Książkowego Misia

17 października w Gminnej Bibliotece w Jaśle/Filia w Trzcinicy już po raz kolejny odbyły się Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia, organizowane w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Zaproszenie dla dzieci z oddziału przedszkolnego na to świętowanie, w imieniu solenizanta, przekazała pani Agnieszka Jeleń. Mali goście obdarowali Misia pięknymi rysunkami przedstawiającymi jego portret oraz beczułką na miód. W bibliotece wszyscy zajęli swoje miejsca i spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przyniesionych przez dzieci przytulanek. Potem gospodyni odczytała fragmenty przygód kilku popularnych książkowych misiów. Przedszkolaki wzięły też udział w misiowej gimnastyce do pokazywanej rymowanki pt. "Policzymy co się da...". Kolejnym punktem uroczystości było rozwiązywanie zagadek oraz uczestnictwo w konkursach. W jednym z nich łasuchy pałaszowały niedźwiedzi przysmak bez użycia rąk i z zawiązanymi oczami. Każde z dzieci zostało obdarowane naklejkami, zakładkami do książek oraz słodyczami. Wszyscy bawili się świetnie i w dobrych humorach wrócili do przedszkola. (D. Niemiec)


Warsztaty plastyczne pod hasłem "Kolorowy parasol"

Jesień to najpiękniejsza, najbogatsza w różnorodne barwy pora roku. Liście przybierają ciepłe, przyjemne dla oka kolory -  czerwony, żółty, brązowy itp. Czerpiąc z przyrody inspirację z łatwością możemy wyczarować kolorowy parasol, który pomoże nam przetrwać jesienne deszcze.
W dniu 15 października 2014 r. w świetlicy gminnej odbyły się warsztaty plastyczne pod nazwą „Kolorowy parasol” dla dzieci z kl. I z Zespołu Szkół w Trzcinicy. Uczestnicy zajęć zapoznali się z techniką i sposobem wykonania pracy, do której wykorzystano : kolorowe kartki  papieru, kredki, szablony parasoli i klej. Podczas warsztatów  młodzi artyści słuchając poleceń  instruktora p. Ireny Gorczycy, tworzyli kolorowe i oryginalne wzory na sylwetach parasoli. Nawet jesienna ulewa nie będzie straszna, gdy taki parasol weźmiemy ze sobą na spacer. Spotkanie przy wspólnej zabawie z kolorowym papierem pozwoliło wszystkim doskonalić swoje zdolności plastyczne, rozwijać kreatywność i pożytecznie spędzić czas. Organizatorem warsztatów była Świetlica w Trzcinicy – filia Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśle. (I. Gorczyca)

Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Papieski

Daleka droga przyjacielu, daleka droga…..
Rusza nas wielu ku celom !!!!!!!!

14 października to wielkie święto w naszej szkole….. – dla pierwszaka  na ucznia pasowanie, a dla nas gimnazjalistów wstąpienie w szeregi gimnazjalnej braci. W tym dniu jedni i drudzy złożyli z dumą i pełną powagą  uroczyste ślubowanie, podczas którego wypowiedzieli między innymi  słowa, iż  będą godnie reprezentować szkołę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, wykorzystać w pełni czas na naukę i rzetelną pracę oraz poświęcać swój czas i umiejętności na rozsławianie swojej  szkoły. Pierwszaki popisywali się swoimi umiejętnościami, a ich dumni rodzice  z trudem powstrzymywali wzruszenie. Gimnazjaliści podziękowali pani dyrektor, wychowawcom  i nauczycielom za trud wychowawczy i wyrozumiałość, a  przybyłym gościom, rodzicom, koleżankom i kolegom z klas starszych za ich obecność, która to sprawiła, że uroczystość na zawsze zostanie w ich pamięci. Na zakończenie Przewodnicząca Rady Rodziców oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia, dziękując jednocześnie za trud, zaangażowanie i poświęcenie.(E. Stopa)
17 dzieci z klasy I zostało przyjętych do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Trzcinicy. Na tę wyjątkową uroczystość przybyli rodzice, dyrekcja, nauczyciele, obsługa szkoły, uczniowie klas starszych oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Kandydaci na uczniów, odświętnie ubrani w biretach na głowie, deklamowali wiersze oraz śpiewali piosenki.. Następnie ślubowali na sztandar szkoły gotowość do rzetelnej i pilnej nauki oraz wzorowego zachowania. Pani dyrektor poprzez symboliczne dotknięcie ramienia dziecka dużym ołówkiem dokonała pasowania na ucznia. Wśród wielu życzliwych słów skierowanych do pierwszaków pani dyrektor wyraziła też nadzieję, że będą osiągali znakomite oceny i zyskają w szkole wielu przyjaciół. Po zakończonym akcie pasowania nowi uczniowie otrzymali drobne upominki od samorządu uczniowskiego. Następnie mali bohaterowie dnia udali się z wychowawcą do klasy na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. (E. Skuba)

Galeria zdjęć: >>>

Dzień Papieski
 Dnia 14 października 2014 r. w naszej szkole uczniowie zaprezentowali  montaż słowno-muzyczny z okazji XIV Dnia Papieskiego. Tegoroczny dzień przeżywaliśmy pod hasłem „Jan Paweł II –Świętymi Bądźcie”. Całość przedstawienia uświetniły słowa Papieża oraz piosenki i wiersze dotyczące  świętości. Jan Paweł II wielokrotnie, wyraźnie i wprost zachęcał wszystkich bez wyjątku do świętości. Ojciec Święty przekazał nam fundamentalną myśl: „Bracia i siostry, nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie (…) nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!”. Przekonywał, że „święci nie przemijają”, że „żyją świętymi i chcą świętości”. Podczas przedstawienia  społeczność szkolna wysłuchała nagrań ze słowami Papieża-Polaka oraz tego, co młodzież ma do powiedzenia o świętym Janie Pawle II. Dzieci z klasy IV i V zaśpiewały piosenki pt.: „ Kochamy Cię Janie Pawle” i  „Tak mówi Papież’’,  które na moment wyrwały  widzów z nostalgii. Na koniec wszyscy mogli wysłuchać ulubionej pieśni papieża „ Barki”, w nowej wersji, w wykonaniu uczennicy kl. V Natalii Korczykowskiej.
Myślimy, że występ młodzieży na długo zostanie w naszej  pamięci i będziemy go miło wspominać. (I. Szczerba, B. Kucharczyk)

Wycieczka na wystawę ogrodniczo - florystyczną "Plony jesieni"

1 października uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i dzieci z oddziału przedszkolnego korzystając z zaproszenia dyrekcji Zespołu Szkół w Trzcinicy im. prof. Teodora Marchlewskiego, obejrzały wystawę "Plony jesieni". Zaprezentowano na niej szereg warzyw  i owoców, które pochodzą z uprawy prowadzonej przez uczniów w szkolnym gospodarstwie. Wzrok oglądających przyciągały ozdobne wianki i bukiety z jesiennych kwiatów skomponowane przez przyszłych florystów. Dumą szkoły jest własna pasieka, więc wśród tych skarbów nie mogło zabraknąć plastrów miodu i już odwirowanego złocistego smakołyku, zamkniętego w szklanych słojach. Organizatorzy przygotowali dla swoich małych gości szereg konkursów, a zwycięzcy i uczestnicy zabaw otrzymali rzeczowe nagrody. Reprezentanci poszczególnych klas musieli rozpoznawać warzywa i owoce przy użyciu zmysłu dotyku i węchu, co okazało się zadaniem na miarę ich możliwości. Inna konkurencja,  nazwana "Prawda czy fałsz", sprawdzała wiedzę na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Bardzo atrakcyjna okazała się nauka sadzenia roślin. Wybrane osoby dostały łopatki, pojemniki z ziemią oraz doniczki, aby w nich umieścić sadzonkę rośliny doniczkowej o nazwie wężownica. Największą popularnością cieszyła się jednak zabawa plastyczna z masą solną. Dzieci z wypiekami na buzi wycinały z niej plastikowymi nożykami przygotowane wzory: grzybka, jeża i halloweenowej dyni. Uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej ledwo nadążali z wałkowaniem solnego ciasta, tylu było chętnych. Nie obyło się oczywiście bez słodkiego poczęstunku. Zmęczone długą drogą łasuchy zajadały pyszne ciasteczka posmarowane miodem, cukierki i lizaki. Wyrażamy organizatorom gorące podziękowania za to wspaniałe przeżycie estetyczne i możliwość praktycznej nauki przyrody. (D. Niemiec)

Galeria zdjęć: >>>

 Powrót

 
 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022