Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Mała Liga Gimnazjalna

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 


 AKTUALNOŚCI

Przedszkolaki z wizytą w bibliotece…..

    Dzieci z oddziałów przedszkolnych w dniu 28 października  wzięły udział w imprezie czytelniczej „Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia” , zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną – Filia w Trzcinicy w ramach akcji Gmina Jasło czyta dzieciom.  Najmłodsi przynieśli ze sobą ulubione przytulanki i pięknie wykonane portrety misia. Dzieci z ciekawością wysłuchały historii powstania pluszowego misia, nauczyły się "Wyliczanki Kubusia Puchatka" i brały udział w turnieju  zagadek. Największą atrakcją dla dzieciaków okazał się konkurs na wyjadanie miodku. Przedszkolaki z zasłoniętymi oczkami szybciutko i z głośnym dopingiem kolegów i koleżanek wylizały małe co nieco z talerzyków.  Podczas spotkanie dzieci świetnie bawiły się również przy zabawie „Stary niedźwiedź mocno śpi”, a na koniec zaśpiewały misiowi piosenkę „Jedna łapka, druga łapka ja jestem niedźwiadek…”


Uczniowie klasy I na warsztatach plastycznych

22 października dzieci z klasy I wzięły udział w warsztatach plastycznych, które poprowadziła pani Irena Gorczyca w miejscowej świetlicy gminnej. Tematem zajęć były.... grzyby. Uczestnicy mieli okazję, żeby wypowiedzieć się na temat swoich doświadczeń w zbieraniu grzybów, opisać ich wygląd, wymienić ulubione potrawy. Nie zapomniano także o przypomnieniu podstawowych zasad obowiązujących przy zbieraniu grzybów, aby te leśne wyprawy nie skończyły się tragicznie dla zdrowia i życia ludzi. Następnie przystąpiono do pracy, a jej efektem było powstanie ozdobnej formy przestrzennej - grzybów w trawie. Uczniowie wykorzystali opakowania po jajkch, tekturę, bibułę i farby. Zajęcia przyniosły wszystkim wiele radości.

Święto szkoły

20 października przypada święto patrona naszej szkoły św. Jana Kantego. Jest to zawsze dzień wolny od zajęć dydaktycznych, aby społeczność szkolna mogła spotkać się na wspólnym świętowaniu. O godzinie 1130 rozpoczęła się uroczysta msza święta, a następnie nastąpił przemarsz do szkoły. Tam zgromadzeni goście wzięli udział w uroczystym apelu. Pani dyrektor powitała wszystkich podkreślając, że szczególnie cieszy się z przybycia byłych pracowników, którzy obecnie są już na emeryturze. Krótko nakreśliła sylwetkę patrona mocno akcentując jego pracowitość, prawość oraz umiłowanie nauki, wyrażając jednocześnie nadzieję, że będzie on wzorem dla wychowanków naszej szkoły. Montaż słowno – muzyczny na tę okazję przygotowali uczniowie klasy drugiej i szóstej pod kierunkiem pani Elżbiety Skuby, Renaty Lechowskiej i Iwony Mazurek. Za pomocą scenek teatralnych przedstawili legendy związane z postacią św. Jana z Kęt. Była uboga dziewczyna, której Jan Kanty w cudowny sposób skleja dzban, żebrak obdarowany przez Świętego płaszczem i trzewikami, a także koszyk jabłek z dobroci serca przekazywany kolejnym przyjaciołom, by na koniec wrócić do św. Jana. Wyrazu całej uroczystości dodała piękna dekoracja i oprawa muzyczna. Solistki z towarzyszeniem szkolnego chóru wykonały szereg pięknych piosenek. Na koniec nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Święty Jan Kanty i jego życie". Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki od organizatorek - pani Zofii Klęby i Ewy Skuby. Obejrzyj galerię >>>.


Obchody Dnia Edukacji

14 października to święto, które najbardziej przeżywają pierwszoklasiści - zarówno ci ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Od tego dnia, po złożeniu ślubowania stają się pełnoprawnymi uczniami i członkami społeczności szkolnej. Uroczystość rozpoczęła się występem najmłodszych. Dzieci przedstawiły program składający się z wierszy i piosenek poświęconych szkole i nauce. Szczególny aplauz wzbudziła pełna humoru piosenka o małym Grzesiu, który pomylił ślubowanie z braniem ślubu ze szkołą. Warunkiem pasowania na ucznia było "zdanie egzaminów" urządzonych przez starszych kolegów i wykazanie się wiedzą o ojczyźnie, znajomością zasad kulturalnego zachowania się w szkole oraz przepisów ruchu drogowego. Po zakończonym występie pani dyrektor Dorota Biel, w imieniu wszystkich zgromadzonych, wyraziła uznanie dla nabytych już przez dzieci umiejętności, a także życzyła pierwszakom wielu sukcesów i radosnych przeżyć w rozpoczynającej się właśnie wieloletniej edukacji. Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły, nastąpiło uroczyste pasownie na ucznia. Uczennice klasy V rozdały dzieciom drobne upominki - dyplomy, plany lekcji i odblaski. Rodzice także przyczynili się do podkreślenia wyjątkowości tego święta. Mamy przygotowały w klasie słodki poczęstunek oraz prezenty w postaci rogu obfitości o wyglądzie bohaterów bajki "Minionki".

Ślubowanie uczniów klasy I gimnazjum

Przedstawienie pt. "Kopciuszek" w wykonaniu szkolnego kółka teatralnego "Mimoza"

Program artystyczny z okazji Dnia Papieskiego

Klasa II na warsztatach plastycznych

Żadna pora roku nie inspiruje tak jak jesień. Jest nie tylko idealnym czasem na wesołe zabawy z liśćmi, sprzyja także działalności artystycznej. 9 października 2015 r. w świetlicy w Trzcinicy odbyły się „Twórcze jesienne warsztaty” dla dzieci z kl. II. Prowadząca zajęcia - pani Irena Gorczyca zapoznała małych gości z techniką i sposobem wykonania pracy. Do zrobienia obrazka wykorzystano kartki kolorowego papieru, białe kartki z narysowanymi konturami liści, sznureczki wykonane z kolorowej bibuły, kredki, nożyczki i klej. W efekcie powstały piękne prace przedstawiające  liście malowane kolorami jesieni. Każdy obrazek ukazywał zdolności artystyczne autora. Zajęcia przyniosły wszystkim wiele radości, a satysfakcja była obustronna, zarówno po stronie bohaterów tego dnia jak i prowadzącego warsztaty instruktora. Dzieci wzięły swoje prace, żeby wzbogacić szkolną galerię plastyczną. Organizatorem warsztatów był Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Brzyściu – Świetlica w Trzcinicy. (I. Gorczyca)

Warsztaty plastyczne w  filii Gminnej Biblioteki w Jaśle z siedzibą w Trzcinicy

5 października uczniowie klasy I pod opieką wychowawczyni odwiedzili miejscową filię Gminnej Biblioteki w Jaśle. Pani Agnieszka Jeleń zorganizowała dla nich warsztaty plastyczne o tematyce jesiennej. Dzieci odrysowywały na ciemnym kartonie swoje dłonie z częścią przedramienia. Po wycięciu otrzymanych kształtów, imitujących pień i gałęzie drzewa, przygotowywały sobie za pomocą ozdobnych dziurkaczy paletę kolorowych liści. Kolejnym krokiem było ułożenie i naklejenie kompozycji na kartce. Można było jeszcze wzbogacić prace przez dorysowanie elementów kojarzących się ze zmianami w przyrodzie właściwymi dla panującej pory roku. Przy okazji twórczych działań uczniowie utrwalili sobie także nazwy drzew liściastych, kształty odpowiadających im liści oraz owoce. Po zakończeniu pracy i uporządkowaniu stolików pierwszoklasiści nauczyli się ruchów do pokazywanej piosenki o małym kurczaku. Był to pląs śpiewany w języku włoskim i trzeba było odtwarzać ruchy zwierzątek i urządzeń znajdujących się na obrazkach, pokazywanych przez panią prowadzącą. A największa niespodzianka czekała na końcu - podłużne baloniki, z których pracownice biblioteki wyczarowywały najprzeróżniejsze kształty. Każde dziecko otrzymało, czy to zwierzątko, czy kwiat, a niektórzy chłopcy nadmuchiwane szable. 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022