Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 

Odwiedziny gości ze Słowacji

 

29  listopada 2013 r. gościliśmy  w Zespole Szkół w Trzcinicy pana Daniela Baludanskiego - astronoma z Obserwatorium Roztoky oraz nauczycieli i uczniów ze szkół z   rejonu Svidnika.  Goście ze Słowacji przyjechali do Obserwatorium Astronomicznego I LO w  Jaśle. Najpierw jednak zwiedzili „perły” naszej miejscowości - Skansen Archeologiczny  „Karpacka Troja”, a następnie w towarzystwie pani dyrektor-Doroty Biel i pana Ryszarda  Prajsnara, dzięki  uprzejmości księdza proboszcza - Stanisława Bałuckiego, zabytkowy  kościół  pw. św. Doroty w Trzcinicy.   Później goście udali się do szkoły na  krótkie spotkanie z Samorządem Uczniowskim.  Pani dyrektor i pani wicedyrektor- Ewa Skuba przedstawiły informacje dotyczące Zespołu Szkół w Trzcinicy,  po czym  uczniowie ze Słowacji wraz z opiekunami  zwiedzili  cały obiekt.

  Spotkanie stało się doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz  wymiany doświadczeń pedagogicznych i z pewnością zaowocuje w przyszłości zacieśnieniem  współpracy z naszymi zagranicznymi sąsiadami.


Andrzejki

Pod koniec listopada (26. 11 i 27. 11) uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum bawili się na dyskotekach andrzejkowych. Zabawy były poprzedzone tradycyjnym wróżeniem; laniem wosku, przestawianiem butów czy losowaniem przedmiotów - atrybutów przyszłych zawodów spod talerzyka. Niezapomniany widok stanowili uczniowie, którzy z wypiekami na twarzy wpatrywali się w zastygnięte bryły wosku, usiłując odczytać z nich swoją przyszłość. O repertuar taneczny zadbali chłopcy z II i III klasy gimnazjum. Znakomicie udało im się zaspokoić oczekiwania wszystkich grup wiekowych. Rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek i napoje, za co im serdecznie dziękujemy.

 

Warsztaty plastyczne "Bombka na choinkę"

 

W dniu 21 listopada 2013 r.  uczniowie  klasy  II szkoły  podstawowej  uczestniczyli w warsztatach plastycznych pod nazwą „Bombka na choinkę”. Uczniowie podczas zajęć wykorzystując brokat (czerwony, niebieski, biały, zielony, żółty), ozdabiali bombki na choinkę oraz przyniesione przez siebie szyszki według własnej inwencji twórczej. Każda ozdobiona bombka ukazywała zdolności artystyczne dziecka. Spotkanie przy zabawie z kolorowym  brokatem, bombkami oraz z szyszkami przyniosło wiele radości i pozwoliło na miłe spędzenie czasu. Za udział w warsztatach każdy młody artysta mógł zatrzymać  ozdobioną przez  siebie  bombkę  do przystrojenia  świątecznego drzewka w swoim domu. Organizatorem warsztatów był Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy – Świetlica w Trzcinicy.

 

Obchody Święta Niepodległości - uroczysta akademia

   Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Rosję, Austrię i Prusy. Świętem państwowym zostało ustanowione w 1937 roku. W latach 1939-1945 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie Święta Niepodległości 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono jego obchody. Od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym.
  W naszej szkole w przeddzień obchodów Święta Niepodległości odbyła się uroczysta akademia poświęcona 95 rocznicy odzyskania niepodległości. Wzięli w niej udział: dyrektor szkoły, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji oraz uczniowie. W nastrój święta narodowego wprowadzała niezwykle wymowna scenografia oraz godło, flaga w narodowych barwach, biało - czerwone kotyliony, rozpalone znicze symbolizujące pamięć o tych, co zginęli za Ojczyznę.
   Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Montaż słowno-muzyczny „Nie zginęła! Zmartwychwstała!” oprócz rysu historycznego przedstawiającego najważniejsze wydarzenia z przeszłości Polski, dzięki którym nasza Ojczyzna odzyskała upragnioną wolność, recytacji pięknej poezji patriotycznej, zawierał także wzruszające pieśni śpiewane przez solistów i chór szkolny. Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor, która zachęciła wszystkich zebranych  do przeżywania narodowego święta w duchu patriotyzmu, wspomnień oraz wdzięczności dla tych, dzięki którym żyjemy w niepodległej Polsce.
(Ewa Skuba)


Spotkanie autorskie - promocja najnowszej bajki Marii Tomasik

  Kim jest gąsiorek Kacperek,  jakie zwierzątka zamieszkują gospodarstwo Steni i Franciszka, jak wyglądają, i jakie przygody ich spotykają, mogli dowiedzieć się najmłodsi czytelnicy bibliotek gminy Jasło.
W dniu 7 listopada Filia GBP w Trzcinicy zorganizowały spotkanie z Marią Tomasik, autorką bajki dla dzieci „W gospodarstwie u Kacperka” i ,,Przyjaciele Kacperka”.
  Maria Tomasik, mieszkanka Sądkowej w gminie Tarnowiec, od najmłodszych lat pisze wiersze i opowiadania. Jej działalność została wielokrotnie wyróżniona, między innymi w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim – Wrzeciono. Wydała już kilka tomików poezji skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych czytelników. Poezja ludowa autorki została w 2013 r. wpisana na listę JASIELSKICH PRODUKTÓW LOKALNYCH. Spotkanie zorganizowane przez bibliotekarzy, otwiera cykl promujący przygody tego sympatycznego bohatera. Opowieści o figlarnym gąsiorku, tak jak  poprzednia część książeczki wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych. Ciekawy tekst z zabawnymi rymowankami, wzbogacony kolorowymi, wyrazistymi ilustracjami  bardzo przypadł czytelnikom do gustu. Pytaniom i ciekawości dzieci nie było końca. Opowieści autorki, przeplatane czytanymi przez  uczniów wierszykami, wzbudziły wielki aplauz wśród zgromadzonych, a uśmiechy na buziach najmłodszych okazały się najlepszym podziękowaniem i uznaniem dla fantazji autorki.
(opracowała: A. Jeleń)

Spotkanie z rodzicami

5 listopada odbyło się drugie już w tym roku szkolnym spotkanie z rodzicami. Nasza szkoła zorganizowała dla przybyłych prelekcję pracownika Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Jaśle na temat "Rodzic współodpowiedzialny za efekty kształcenia i wychowania". Rodzice, przy okazji odwiedzin w szkole, mogli nabyć najnowszy numer gazetki "Szkolne Nowiny".


 

Powrót

 

 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022