Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

  Grupa Biedronek

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Mała Liga Gimnazjalna

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 


 AKTUALNOŚCI

Niezwykła lekcja historii 

  30 listopada  2016r.  uczniowie z klasy VI szkoły podstawowej  oraz z klas I-III gimnazjum wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panią Zofią Macek, znawczynią historii naszego regionu.
  Pani Zofia gościła w naszej szkole już wielokrotnie, promując swoje książki. Tym razem  zaprezentowała młodzieży najnowszą  publikację pt. Przeżyłam dwa obozy.  Stanowi ona część drugą - kontynuację  książki Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach. Dokument powstał w oparciu o  wspomnienia więźniarki - siostry Honoraty Bojdy ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich ze Starej Wsi, przebywającej  w obozie w Szebniach, a potem w  Płaszowie.
  Podczas spotkania autorka  przedstawiła zebranym   mnóstwo  informacji dotyczących obozów, które w rzeczywistości dały zaledwie zarys realiów życia w nieludzkich warunkach obozowych. Opowieść wzbogacona wieloma ciekawostkami, zrobiła na słuchaczach ogromne wrażenie.
  Po wystąpieniu Pani Zofii   uczniowie  obejrzeli  film pt. „Akcja Pensjonat”, fabularyzowany dokument   przedstawiający  historię uwolnienia z więzienia w Jaśle 66 więźniów politycznych - żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, przez sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej. Ta spektakularna akcja miała miejsce  w nocy z 5 na 6 sierpnia 1944 roku, a informacja o niej była  szeroko rozpowszechniana przez alianckie  radiostacje oraz tajną  prasę podziemną.
  Spotkanie autorskie połączone z projekcją filmu  stanowiło dla uczniów naszej szkoły  niezapomnianą, niezwykle cenną i pouczającą  lekcję historii Polski, w którą wpisują się dzieje naszego regionu.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach.
  W  bibliotece szkolnej dostępne są nie tylko wspomniane  książki autorstwa Pani Zofii Macek, ale również inne jej publikacje oraz film „Akcja Pensjonat”. (D. Biel)

Andrzejki - 24. 11. 2016 r.

W czwartek od rana w szkole panował niecodzienny harmider. Po szkolnych korytarzach przemykały elegancko ubrane damy, wróżki w powiewnych szatach, a gdzieniegdzie dało się zauważyć kowboja skradającego się w ślad za strażakiem. To byli oczywiście uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, którzy postanowili jakoś przetrwać trzy pierwsze lekcje, dzielące ich od zabawy andrzejkowej. Najwięcej problemów miała pewna królewna z klasy II, gdyż jej suknia na krynolinie nie chciała się zmieścić pod szkolną ławką. Nadeszła wreszcie godzina 1100 i można było zacząć zabawę. Jako pierwsze na salę dotarły przedszkolaki, prowadzone przez swoje panie w tradycyjnym pociągu. Dzieci bawiły się przy najnowszych przebojach oraz przy utworach muzyki dziecięcej. Były tańce w kółeczku, parach oraz popisy indywidualne. Nie zabrakło też pląsów i lubianej zabawy do piosenki "Mam chusteczkę haftowaną". Rada rodziców przygotowała dla uczniów poczęstunek - pizzę, tosty z serem i słodkie napoje.
Starsi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum bawili się na dyskotece od godziny 1600 do 2000.

Niezwykła lekcja przyrody - "Czy to magia, nie to chemia!"

We wtorek 15 listopada najmłodsi - dzieci grup przedszkolnych i uczniowie klas I - III - obejrzeli niezwykłe widowisko w wykonaniu dwóch młodych pasjonatów chemii. Prezentowane eksperymenty z wykorzystaniem różnych substancji chemicznych sprawiały wrażenie magicznych sztuczek i wywoływały wielkie wrażenie na widzach. Dzieci były świadkami, jak płonący ogień na ręce jednego z bohaterów tajemniczym sposobem nie spowodował u niego żadnych poparzeń czy samozapłonu różnych materiałów. Nie obeszło się też bez głośnych wybuchów, które oprócz efektów akustycznych nie przyniosły większych zniszczeń. Bardzo widowiskowo wyglądał eksperyment polegający na połączeniu dwóch niewielkich ilości substancji w menzurce. W efekcie zachodzącej reakcji ze szklanego naczynia zaczęły się wylewać pęczniejące potoki szarobiałej piany. Dzieci reagowały bardzo żywiołowo, pobudzone dodatkowo dowcipnymi komentarzami prowadzących.

Apel z okazji 11 listopada

14 listopada odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku obchodzimy już 98 rocznicę tego wydarzenia. Uczniowie klasy V szkoły podstawowej i III gimnazjum za pomocą tekstów opowiadań i wierszy przedstawili historię utraty przez Polskę niepodległości i odzyskania jej w 1918 roku. W wykonaniu chóru szkolnego usłyszeliśmy znane pieśni żołnierskie. Zaśpiewały także solistki - Natalia Korczykowska i Natalia Spólnik. Montaż był ilustrowany materiałem zgromadzonym w multimedialnej prezentacji, wyświetlanej na ekranie. Doniosły charakter uroczystości był podkreślony przez nagromadzenie symboli narodowych, odświętny strój uczniów, do którego przypięto kotyliony. Najmłodsi otrzymali chorągiewki, by mogli wyrażać uczucia towarzyszące im podczas słuchania pieśni Legionów. Apel przygotowały panie: Renata Lechowska, Iwona Mazurek i Dorota Juszczyk.

Galeria zdjęć >>>

 

    Powrót

 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022