Strona główna      Plan lekcji      Aktualności      Ogłoszenia      Kontakt               

MENU

 

 Strona główna
  Aktualności

 Oferta edukacyjna

  Grupa Biedronek

 Historia

 Patron szkoły

 Kadra

 Samorząd Uczniowski

 Rada Rodziców

 Dokumenty szkolne

 Plan lekcji

 Biblioteka

 Świetlica

 Konkursy

 Osiągnięcia

 Sport

 Akademia Malucha

 Mała Liga Gimnazjalna

 Projekty szkolne

 Szkolne Nowiny

 Wycieczki

 Koło teatralne

 Podręczniki

 Ogłoszenia

 Archiwum

 Kontakt

 


 AKTUALNOŚCI

Apel z okazji Bożego Narodzenia

W ostatni dzień nauki szkolnej przed przerwą świąteczną uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum spotkali się na uroczystym apelu. Program artystyczny przygotowały panie E. Stopa i D. Niemiec ze swoimi wychowankami. Grupa "Biedronek" zaśpiewała wiązankę pastorałek i piosenek opowiadających o świętach. Do każdej z nich dzieci zaprezentowały układy choreograficzne z użyciem rekwizytów: srebrnych obręczy i niebieskich chusteczek. Na wyjątkową zjawiskowość występu składały się spontaniczne reakcje maluszków na widok Jezuska w żłóbku i ich szczere wzruszenie oraz przejęcie odgrywanymi rolami. Cały efekt był jeszcze dodatkowo spotęgowany jednolitymi strojami pastuszków i aniołków. Następnie miejsce na scenie zajęli uczniowie klasy II przedstawiający mini - jasełka. Pomiędzy kolejnymi scenami rozbrzmiewały dźwięki pięknych pastorałek śpiewanych indywidualnie i grupowo. Na koniec pani dyrektor złożyła zebranym życzenia świąteczne i noworoczne. Apel był także okazją do uhonorowania zwycięzców konkursu o zdrowym odżywianiu "Zdrowie na talerzu". Po tym spotkaniu uczniowie ze swoimi wychowawcami udali się do sal na klasowe wigilie.

Galeria zdjęć >>>

Świąteczne spotkanie w Zespole Szkół w Trzcinicy im. prof. Teodora Marchlewskiego

  20 grudnia uczniowie klas I - III zostali zaproszeni na niezwykłe świąteczne spotkanie do Zespołu Szkół w Trzcinicy im. prof. Teodora Marchlewskiego. Dzieci powitał pomocnik świętego Mikołaja ubrany w tradycyjny czerwony strój. Towarzyszył  mu renifer oraz świta aniołków. Wystrój sali, na której odbywało się spotkanie, był ściśle związany z nadchodzącymi świętami. Młodzież szkolna ustawiła drewnianą szopkę naturalnych rozmiarów, a także pięknie przystrojoną choinkę. Na początku dzieci rozwiązywały zagadki świąteczne i śpiewały znane kolędy. Pierwszym zadaniem zaproponowanym przez organizatorów, mającym sprawdzić, jak najmłodsi są przygotowani do świąt, było wałkowanie ciasta i wykrawanie pierniczków. Kiedy ciasteczka się piekły, każda klasa na dużym arkuszu papieru projektowała kartkę świąteczną z życzeniami dla dzieci, rodziców i całego świata. Następnie odbył się konkurs sprawnościowy - celowanie papierowym kulkami do Mikołajowego worka. Święta to oczywiście prezenty, które trzeba pięknie zapakować, więc dzieci musiały się wykazać też taką umiejętnością. Wreszcie unoszący się z kuchni korzenny zapach dał sygnał, że najwyższy czas zabrać się za ozdabianie pierniczków. Mali cukiernicy prześcigali się w pomysłach na to, jak udekorować swoje przysmaki. W nagrodę za wysiłek można było oczywiście te pierniczki zjeść. Uczniowie szkoły średniej przygotowali bardzo ciekawy pokaz multimedialny o ptakach spędzających zimę w Polsce, zawierający mnóstwo ciekawostek, zdjęć oraz nagrania ich śpiewu. Na koniec spotkania pojawiły się prezenty - karmnik oraz stroiki wykonane przez młodzież uczącą się florystyki. Ta wizyta obfitowała w wiele wzruszeń, radości i zabawy, a zarazem miała duży walor edukacyjny.

Dyrektor, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Trzcinicy składają serdeczne podziękowania nauczycielom i uczniom  Zespołu Szkół w Trzcinicy im. prof. Teodora Marchlewskiego za wspaniałe przygotowanie spotkania. Obejrzyj galerię: >>>

Raz inaczej - Choinka. Warsztaty plastyczne dla klasy I

   W miesiącu  grudniu myślimy już o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Jest to wspaniała okazja, żeby zrobić własnoręcznie ozdoby na świąteczny stół, dlatego w dniu 8 grudnia  2016r. zostały zorganizowane w świetlicy warsztaty pod nazwą „Raz inaczej – choinka”. Dzieci zostały zapoznane z nową techniką i sposobem wykonania pracy przestrzennej. Pod czujnym okiem instruktora p. Ireny Gorczycy, uczestnicy warsztatów wykonywali niepowtarzalne trójwymiarowe kolorowe drzewka. Wszystkie choinki były  bardzo piękne i estetyczne zrobione. Zabawa z kolorowymi paskami papieru przyniosła wszystkim wiele radości. Organizatorem warsztatów była Świetlica w Trzcinicy Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśle z/s w Brzyściu. (I. Gorczyca)

Magiczne spotkanie z teatrzykiem Kamishibai

   7 grudnia br. dzieci z oddziałów przedszkolnych i z klas I-III wzięły udział w zajęciach  bibliotecznych prowadzonych przez panią Beatę Szczepanik - pracownika   Pedagogicznej Biblioteki  Wojewódzkiej  w Krośnie Filia w Jaśle.  Spotkanie stało się okazją do zapoznania małych odbiorców z nieznaną im jeszcze  formą teatrzyku , a mianowicie  Kamishibai.
   Na wstępie pani bibliotekarka  przedstawiła zebranym krótką historię teatrzyku i wyjaśniła,  czym jest Kamishibai.  Otóż Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) zwany  papierowym teatrem,   teatrem obrazkowym albo teatrem narracji  jest, wywodzącą się z Japonii,  tradycyjną formą opowiadania jakiejś historii za pomocą ilustracji. Osoba przedstawiająca historyjkę wyposażona jest w małą drewnianą skrzynkę - teatrzyk (jap. butai) oraz opowiadania, bajki lub  baśnie w nietypowej postaci, bo  składające się z kilku do kilkunastu  pięknie ilustrowanych kart z zapisanym na odwrocie tekstem. W zwróconą do publiczności skrzynkę wkładane są  kartonowe plansze obrazujące kolejne  fragmenty  prezentowanej  historii. Czytający znajduje się z tyłu i przedstawia  opowieść, zmieniając płynnie plansze, dzięki czemu słuchacze  śledzą na obrazkach jej przebieg.
   Po części wprowadzającej  nastąpił najważniejszy moment spotkania, a mianowicie przedstawienie Kamishibai. W obydwu grupach dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały Legendę o Skarbniku, a następnie  opowiadały  historię jej bohatera- Jorgusia.  Potem- w nawiązaniu do tekstu, wypowiadały się  na temat  pracy górników i święta, które niedawno obchodzili. Przedszkolaki poznały jeszcze opowiadanie  Rower Walentynki , które szczególnie przypadło im do gustu i wywołało mnóstwo radości,  zaś uczniowie klas I-III wysłuchali  pięknej historii - pt. Szukając  Marudka,  o przyjaźni chłopca z pieskiem.
   Mali odbiorcy z entuzjazmem wypowiadali się na temat poznanych tekstów,  prezentowali swoje spostrzeżenia dotyczące płynących z nich nauk, opowiadali też o  swoich zwierzęcych  pupilkach.
   Ostatnim punktem spotkania były warsztaty plastyczne. Przedszkolaki, podzielone na trzy grupy,  z ogromnym  zaangażowaniem kolorowały postacie bohaterów opowiadania o Walentynce, a później  przyklejały je   na duże  arkusze papieru i domalowywały kontury samochodu. Ich starsi  koledzy tworzyli natomiast historyjki obrazkowe przedstawiające  przygody z udziałem  ulubionych zwierzątek.
   Zajęcia wzbudziły u dzieci ogromne zainteresowanie, wyzwoliły ich twórczą aktywność i  dostarczyły wiele radości. Przede wszystkim jednak zachęciły do czytania oraz  słuchania opowieści i sięgania po książkę – skarbnicę niezwykłych  historii.
 

Niespodzianka dla Świętego Mikołaja - fotorelacja >>>

   W 5 grudnia 2016r. w Zespole Szkół w Trzcinicy  odbył się finał konkursu plastyczno-literackiego pt. Niespodzianka dla Świętego Mikołaja.
   W konkursie wzięły  udział  dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej, a ich zadanie polegało na przygotowaniu pracy plastycznej bądź literackiej  związanej tematycznie ze  Świętym  Mikołajem.  Oceny prac dokonało jury w składzie: pani Dorota Biel- dyrektor Szkoły, pan Stanisław Marszałek i pan Jan Czajka- Radni Gminy Jasło z naszej miejscowości oraz pan Jerzy Żurowski- sołtys wsi Trzcinica. Członkowie komisji konkursowej nie mieli łatwego zadania, bowiem trudno było wyłonić te najpiękniejsze  spośród tak wielu wyjątkowych- wykonanych różnorodnymi technikami, prac. Ostatecznie docenili talent, starania oraz ogromne zaangażowanie uczestników konkursu i  uznali, że  wszystkie dzieła  zasługują na wyróżnienie, dlatego w  nagrodę każde dziecko  otrzymało paczkę mikołajkową wręczoną osobiście przez szczególnego gościa,  a mianowicie Świętego Mikołaja.  Staruszek jak co roku przybył do nas w towarzystwie przesympatycznych aniołków i oczywiście z workiem pełnym prezentów, sprawiając tym samym  mnóstwo radości obdarowanym.

   Dyrektor, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Trzcinicy składają serdeczne podziękowania  Gminnej  Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za ufundowanie nagród w postaci mikołajkowych paczek, natomiast Radnym i Sołtysowi za pomoc w  zorganizowaniu konkursu. Prace konkursowe  wyeksponowane zostały na  korytarzu szkolnym.

Spotkanie ze świętym Mikołajem (2 grudnia 2016 r.) - fotorelacja >>>

W piątkowy poranek, pomimo wietrznej i deszczowej pogody, przybył do szkoły święty Mikołaj wraz ze świtą swoich pomocników. Zgodnie ze zwyczajem zajechał z fasonem.... wozem strażackim, jako że jest to najbardziej niezawodny środek transportu w czasie tak kapryśnej pogody. W świetlicy czekały na miłego gościa dzieci, które na jego cześć założyły mikołajowe czapki i ubrania w kolorze czerwonym. Pani dyrektor Dorota Biel powitała świętego Mikołaja i towarzyszących mu gości. Przedszkolaki i uczniowie klasy I i II wystąpili z przygotowanym programem, na który składały się wierszyki i piosenki. I wreszcie nastąpił długo oczekiwany moment rozdawania prezentów - wspaniałych pluszowych misiów i paczek ze słodyczami. Mikołaj znalazł czas, by każdego zapytać o imię i chwilę porozmawiać. W tym samym czasie diabełek przechadzał się między dziećmi i rozdawał cukierki, a aniołek nie szczędził nikomu uścisków i całusów. Panie wychowawczynie otrzymały, nie wiadomo dlaczego, rózgi i zostały zobowiązane przez Mikołaja do nie stawiania jedynek. Nie zabrakło też rózgi dla pani dyrektor. Na koniec wszyscy chóralnie podziękowali przybyłym gościom, poprosili też o odwiedziny za rok.
Pani dyrektor wraz z gronem pedagogicznym składa serdeczne podziękowania panu Michałowi Fałatowi - Prezesowi Fundacji "Skarby Narodu" za ufundowanie paczek i prezentów, pani Marii Kozłeckiej - Prezes Stowarzyszenia Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej i panu Jerzemu Urbanikowi - Prezesowi Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy za pozyskanie tak hojnego sponsora, który przyjechał do nas aż z Warszawy oraz pomoc w zorganizowaniu tak wspaniałej uroczystości. Wyrazy wdzięczności należą się także pracownikom OSP Trzcinica. Cieszymy się, że wokół nas są tak wspaniali ludzie, którym nie jest obojętny los innych.

Powrót    

   

 

Zespół Szkół w Trzcinicy, Trzcinica 72 Tel.: 013 4429022